Debaty Oksfordzkie w Dębicy

Dębickie szkoły coraz aktywniej angażują się w debaty oksfordzkie.To zdecydowanie bardzo interesująca i atrakcyjna forma nauki kulturalnej, merytorycznej dyskusji i uzasadnionej argumentacji.

 

Mało kto pamięta czasy, kiedy retoryka była jednym z obowiązkowych przedmiotów w szkole. Po reformie edukacji odeszła w zapomnienie, ale dzisiaj młodzi ludzie mogą aktywnie uczestniczyć w tzw. Debatach Oksfordzkich.

Przypomnijmy, że Debata oksfordzka polega na dyskusji przeciwników i obrońców danej tezy. Zabronione jest obrażanie i wyśmiewanie uczestników. Debacie przewodniczy marszałek, który do pomocy ma sekretarza czuwającego nad czasem i kolejnością wypowiedzi.

Coraz więcej szkół średnich w Polsce angażuje się w debatowanie, tym samym pokazując młodzieży, jak powinna przebiegać kulturalna i merytoryczna dyskusja.
Dla Dębicy to także doskonała promocja, ponieważ jest pierwszym miastem na Podkarpaciu,
którego uczniowie aktywnie i z sukcesami biorą udział w ogólnopolskich turniejach debatanckich.
Dla wielu uczniów i studentów debaty oksfordzkie to nie tylko okazja do nauki merytorycznej dyskusji , ale także doskonały sposób spędzania wolnego czasu.

Środowiska debatanckie są ze sobą bardzo powiązane, często organizują wspólnie krajowe turnieje oraz wzajemnie wymieniają się doświadczeniami.
O ile większych ośrodkach debaty stały się już nową modą i okazją do otaczania się elitarnym gronem miłośników retoryki , tak w małych miastach ten temat wciąż nie jest tak bardzo nagłośniony.
A szkoda – bo Dębica ma naprawdę bardzo zdolną młodzież i sporo osiągnięć w tej dziedzinie, którymi bez wątpienia może się pochwalić. Wkrótce na antenie Polskiej Telewizji Regionalnej obszerny reportaż na temat oraz relacje z Debat Oksfordzkich w których biorą udział uczniowie z naszego miasta.
Zdecydowanie taka forma edukacji jest godna pochwały, a młodzi ludzie dzięki takim debatom będą potrafili w przyszłości w kulturalny sposób obronić swoje zdanie.

..a swoją drogą to niektórzy lokalni oraz regionalni politycy i samorządowcy mogliby z pewnością także wziąć udział w takich zajęciach….z pożytkiem dla siebie i mieszkańców naszego miasta.

Comments are closed.