Dębiczanie na kursie prawa jazdy

Kiedy najczęściej dębiczanie decydują się na kurs prawa jazdy? Jaką wybierają porę roku? Czego obawiają się i co sprawia im najwięcej trudności podczas prowadzenia samochodu? Czy trudno jest zdać egzamin państwowy? – na te i inne pytania odpowiedzi szukali reporterzy Polskiej Telewizji Regionalnej PTVR.

 

Według statystyk i informacji znajdujących się na stronie Starostwa Powiatowego w Dębicy w trzech pierwszych kwartałach ubiegłego roku w samym Rzeszowie i Tarnowie do egzaminu praktycznego na prawo jazdy kategorii B podeszło prawie 2,5 tysiąca mieszkańców naszego regionu. Przyszli kierowcy najczęściej wybierają stolicę naszego województwa jako miejsce sprawdzenia swoich umiejętności nabytych podczas kursu. Jak się dowiedzieliśmy kandydaci z myślą o swoim bezpieczeństwie, a także ze względu na warunki drogowe, najchętniej decydują się rozpocząć swoja przygodę za kierownicą w okresie wiosenno-letnim, kiedy na jezdni nie ma już śniegu ani lodu, temperatury są wyższe, później zapada zmrok i widoczność jest zdecydowanie lepsza. Jednak zdaniem instruktorów to nie do końca jest korzystne, ponieważ podróżujemy w różnych warunkach i dobrze jest uczyć się pod okiem profesjonalistów jesienią oraz zimą,
a tacy kursanci są zdecydowanie lepiej przygotowani do samodzielnej jazdy po zdaniu egzaminu państwowego.

Nauka jazdy w trudnych warunkach to dla kursantów więcej stresu. Jednak jak podkreślają instruktorzy przyszli kierowcy nie powinni się niczego obawiać ponieważ są pod opieką profesjonalnych nauczycieli, którzy w razie niebezpieczeństwa mogą i potrafią odpowiednio zareagować, żeby nie doszło do niebezpiecznego zdarzenia na drodze. Samochód nauki jazdy jest odpowiednio przygotowany do szkolenia zarówno w mieście, jak też na placu manewrowym. Sam stres, warunki pogodowe i początkowy brak umiejętności to nie jedyny problem jaki dostrzegają instruktorzy, jak podkreślają bardzo wiele zależy też od indywidualnych predyspozycji, nastawienia kursanta oraz wcześniejszych doświadczeń osób ubiegających się o prawo jazdy.

Obecnie prawo jazdy kategorii B jest bardzo potrzebne zarówno w życiu codziennym, jak też zawodowym. Praktycznie w każdej rodzinie jest przynajmniej jeden samochód, a umiejętność kierowania nim i stosowne uprawnienia stają się koniecznością w dzisiejszych czasach. Każdy kandydat na kierowcę powinien przede wszystkim przygotować się teoretycznie, następnie jak najwięcej nauczyć się podczas zajęć praktycznych z instruktorem, a wtedy przy odpowiednim skupieniu i opanowaniu egzamin państwowy z pewnością nie będzie aż taki trudny i zakończy się wynikiem pozytywnym.

Comments are closed.