Dzień Patronki Miasta – świętej Jadwigi Śląskiej

Dębiczanie obchodzili Dzień Patronki Miasta – świętej Jadwigi Śląskiej. Z tej okazji odbyły się uroczystości przy pomniku, składanie wieńców, a także część artystyczna przygotowana przez uczniów Szkoły Podstawowej nr 10.

 

Wszystkich zgromadzonych przy figurce Świętej, która znajduje się przed dębickim Ratuszem powitał burmistrz Mariusz Szewczyk. Podkreślał, że jest dumny z tego, że to Jadwiga Śląska jest patronką Dębicy. W uroczystościach licznie uczestniczyła młodzież i dzieci, harcerze, organizacje kombatanckie, wszyscy proboszczowie dębickich parafii. O tym kim była Jadwiga Śląska, czym się zasłużyła dla naszych przodków przedstawił ksiądz Ryszard Piasecki – proboszcz parafii św. Jadwigi oraz Jacek Dymitrowski – dyrektor Muzeum Regionalnego w Dębicy.

Po części artystycznej przygotowanej przez dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 10 złożono wiązanki kwiatów. Niezwykłą oprawę uroczystości stworzyła Miejska Orkiestra Dęta pod batutą Stanisława Świerka oraz grupa mażoretek. Obchody zakończyły się prezentacją „Albumu prac konkursowych – Św. Jadwiga Śląska – Patronka Miasta Dębicy” oraz wykładem w kontekście publikacji „Służebniczki Dębickie w społeczeństwie polskim w latach 1914-1939”.

Comments are closed.