Jak głosować w wyborach samorządowych 2018?

Już w najbliższą niedzielę 21 października wybierzemy burmistrzów miast, wójtów gmin, radnych miejskich, powiatowych i wojewódzkich. Lokale wyborcze będą czynne w godzinach od 7 – 21.

 

Wybierając się do głosowania, koniecznie musimy mieć ze sobą dowód osobisty, lub inny dokument ze zdjęciem: paszport, legitymacja, prawo jazdy z aktualnym zdjęciem. Otrzymamy cztery karty do głosowania: każda w innym kolorze. Karta do głosowania na kandydatów do sejmiku województwa ma kolor niebieski i formę zszytej broszury. Na karcie żółtej widnieją nazwiska kandydatów do rady powiatu. Karta również ma formę broszury. Karty do głosowania na radnych gminnych i miejskich są białe. Jak należy głosować zapytaliśmy Józefa Nykla – przewodniczącego Miejskiej Komisji Wyborczej w Dębicy.

Czwarta karta ma kolor różowy. Znajdują się na niej nazwiska kandydatów na wójta, burmistrza lub prezydenta. Nazwiska kandydatów na burmistrza są w kolejności alfabetycznej. Na każdej z tych list stawiamy znak „x” w kratce obok nazwiska kandydata. Możemy skreślić tylko jedno nazwisko. Wybierając radnego miejskiego i do sejmiku, głosujemy na listę, z której kandydat startuje. Stawiamy znak „x” w kratce obok nazwiska. Głos będzie nieważny także, jeśli nie postawimy znaku „x” obok żadnego z nazwisk. Postawienie innego znaku graficznego, tzw. ptaszka, kreski, litery V, zamazanie kratki spowoduje, że głos jest nieważny.

Comments are closed.