„Jerusalem…nie zapomnę o Tobie”

W Muzeum Regionalnym w Dębicy otwarta została wystawa pod tytułem „Koniec pewnego Świata” opowiadająca o losach dębickich Żydów w czasie okupacji. Na ekspozycji prezentowane są pamiątki z tamtych czasów.

 

Wystawa „Koniec pewnego Świata” to historyczna wędrówka ukazująca losy społeczności Żydowskiej zamieszkującej na terenie Dębicy. Ekspozycja przedstawia życie ludności wyznania mojżeszowego od czasów przed II wojną światową, kiedy to byli bardzo cenieni w naszym regionie, stanowili znaczną część społeczeństwa Dębicy i zajmowali wysokie stanowiska, poprzez ciężkie i bardzo okrutne czasy prześladowania w okresie okupacji aż po zagładę dębickiego getta. Na wystawie można zobaczyć między innymi przedwojenną mapę naszego miasta, zdjęcia rodzin żydowskich mieszkających w Dębicy , a także mieszkańców regionu, którzy ryzykowali swoim życiem aby Im pomóc w czasie okupacji. Prezentowane są również liczne pamiątki, a także zachowane dokumenty i spisane wspomnienia z tamtych czasów.

Eksponaty pochodzą ze zbiorów własnych Muzeum Regionalnego w Dębicy i Rzeszowie oraz od osób prywatnych. Dla starszych dębiczan wystawa jest wspomnieniem tamtych trudnych czasów, natomiast dla młodego pokolenia jest żywą lekcją historii. Zdecydowanie warto wybrać się do Muzeum Regionalnego i obejrzeć tą niezwykle poruszającą, edukacyjną oraz zmuszającą do refleksji wystawę pod tytułem „Koniec pewnego Świata” Ekspozycje zwiedzać można do końca marca 2018 roku.

Comments are closed.