Kampania Społeczna „Słodka Jedynka”

Na ulice Dębicy wyjechały 3 autobusy z informacją o Stowarzyszeniu na Rzecz Pomocy Dzieciom i Młodzieży z cukrzycą typu 1 „Słodka Jedynka”. Akcja ma na celu uświadomienie mieszkańców naszego regionu jaką chorobą jest cukrzyca, a także zwalczenie dyskryminacji i stygmatyzacji młodych diabetyków i ich rodziców.

 

Cukrzyca to jedna z chorób metabolicznych charakteryzująca się niewłaściwym poziomem glukozy we krwi. Przyczyną choroby jest nieprawidłowe wydzielanie lub działanie insuliny, hormonu produkowanego przez trzustkę. Wyróżniamy dwa główne typy choroby: typ pierwszy, najczęściej dotyka dzieci oraz młodych dorosłych do 35 roku życia i wynika z nieprawidłowego działania układu odpornościowego organizmu. Jest to niestety choroba przewlekła, na obecną chwilę nieuleczalna i może dotknąć każdego z nas. Występuje także typ drugi, który rozwija się najczęściej z powodu złej diety, używek, otyłości, nadciśnienia i braku aktywności fizycznej. Stowarzyszenie na Rzecz Pomocy Dzieciom i Młodzieży z cukrzycą „Słodka Jedynka” prowadzi akcję uświadamiającą jaką chorobą jest cukrzyca typu pierwszego i jak radzić sobie w sytuacji kiedy zachorujemy? Stowarzyszenie uświadamia także innych czym różnią się poszczególne typy tej choroby. Cukrzyca typu 1 rozwija się niezwykle szybko i wiele objawów występuje naraz.

Chory zaczyna więcej pić, częściej oddaje mocz, traci apetyt, spada szybko na wadze, jest senny i ciągle zmęczony. Jest to sygnał do szybkiej konsultacji lekarskiej. U małej Oli, która jest twarzą akcji informacyjnej prowadzonej w naszym mieście cukrzycę typu 1 zdiagnozowano w wieku czterech lat. Dziecko musi być cały czas pod opieką. Rodzice stale monitorują poziom cukru we krwi, tak, aby
w razie konieczności natychmiast zareagować. Jak podkreślała Monika Ochab, mama Oli na początku, po zdiagnozowaniu choroby było im niezwykle ciężko, jednak sytuacja poprawiła się dzięki zaangażowaniu i wsparciu Mateusza Smoły – przewodniczącego Rady Powiatu Dębickiego, który jako pierwszy zadeklarował swoją pomoc. Wielkim sercem wykazali się również burmistrz Mariusz Szewczyk oraz Piotr Chęciek prezes Miejskiej Komunikacji Samochodowej. Chora dziewczynka obecnie ma w szkole indywidualną pomoc, a dzięki kampanii informacyjnej więcej osób rozumie na co choruje i w krytycznej sytuacji może odpowiednio zareagować.

Mała Ola jest niezwykle dzielna, zdaniem rodziców radzi sobie lepiej z tym ciężkim schorzeniem niż niejeden dorosły, Dzięki pompie insulinowej i systemowi do pomiaru glikemii, a także wsparciu rodziców i ludzi o wielkim sercu może w miarę normalnie funkcjonować, chodzić do szkoły i spędzać czas z rówieśnikami.
Jednak nadal w naszym społeczeństwie brakuje wiedzy na temat tej choroby oraz umiejętności pomocy tym, których to schorzenie dotknęło.Dlatego cały czas prowadzona jest akcja edukacyjna. Na razie po ulicach Dębicy będą poruszały się trzy autobusy
z informacjami na temat „Słodkiej Jedynki”, ale jak dowiedzieli się reporterzy Polskiej Telewizji Regionalnej w przyszłości ma być ich jeszcze więcej. Stowarzyszenie planuje także inne akcje uświadamiające na temat cukrzycy i sposobów jej leczenia. Do tematu powrócimy na antenie Polskiej Telewizji Regionalnej PTVR.

Comments are closed.