Koncert dla Mistrza Pendereckiego

Młodzież i nauczyciele Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych w Dębicy przygotowali koncert z okazji osiemdziesiątej piątej rocznicy Urodzin Krzysztofa Pendereckiego. Światowej sławy kompozytor osobiście przyjechał do swojego rodzinnego miasta, wysłuchał koncertu i przyjął życzenia urodzinowe od władz miasta, województwa oraz parlamentarzystów.

 

Profesor Krzysztof Penderecki do Dębicy przyjechał wraz z małżonką Elżbietą, która jest jego menadżerem i jak sam podkreślał wielkim wsparciem. Od wielu lat Szkoła Muzyczna współpracuje ze swoim Patronem, a on chętnie zaproszenia przyjmuje. Podczas koncertu dwie kompozycje Krzysztofa Pendereckiego zaprezentowała skrzypaczka Izabela Szlachta – absolwentka dębickiej Szkoły Muzycznej, która wykonała fragment z III Kwartetu Skrzypcowego z akompaniamentem fortepianu oraz Cadenzę na skrzypce solo.
Z interpretacjami ruchowymi do Agnus Dei z Polskiego Reqiem Krzysztofa Pendereckiego wystąpiły dwie tancerki – uczennice dębickiej szkoły muzycznej: Andżelika Skrzypek i Aleksandra Czuchra.

Audycje o życiu i twórczości wybitnego kompozytora poprowadziły nauczycielki: Jadwiga Kania i Renata Żabicka. Profesor Krzysztof Penderecki nie krył wzruszenia przygotowanym koncertem na jego cześć. Wzruszony kompozytor podziękował swojej żonie za wsparcie i troskę oraz za 52 lata wspólnego małżeństwa. Z życzeniami pospieszyli, nauczyciele, dyrekcja Zespołu Szkół Muzycznych oraz dzieci. Mistrz otrzymał kwiaty i prezenty: batutę z grawerem oraz album ze swoimi zdjęciami. Wszyscy obecni zaśpiewali Mistrzowi: Sto Lat.

Comments are closed.