Konfrontacje kapel ludowych na Dębickim Rynku

Prawie 30 zespołów i solistów wzięło udział w tegorocznych XIX Galicyjskich Konfrontacjach Kapel Ludowych i Zespołów Śpiewaczych. Na scenie można było zobaczyć i usłyszeć zarówno doświadczonych, jak też najmłodszych artystów.

 

Już po raz dziewiętnasty do Dębicy przyjechali muzycy i śpiewacy z całego Województwa Podkarpackiego, Lubelskiego i Małopolskiego, aby wziąć udział w Galicyjskich Konfrontacjach Kapel Ludowych. W muszli koncertowej na dębickim rynku zaprezentowali się zarówno soliści, instrumentaliści, jak też całe zespoły. Podczas Konfrontacji na scenie wystąpiły również dzieci, które także interesują się muzyką ludową i chętnie wykonują utwory nawiązujące do regionalnych tradycji. Wszystkie występy oceniało profesjonalne jury w składzie: Stanisław Świerk, Jerzy Dynia i Stanisław Wiktor. Jurorzy zgodnie podkreślali, że poziom tegorocznych występów był wysoki, a wybór zwycięzców niezwykle trudny.

Dla solistów i zespołów Konfrontacje to nie tylko rywalizacja z innymi i możliwość zdobycia nagród oraz wyróżnień, ale także okazja do wspomnień z lat młodości i wspólnego muzykowania. Galicyjskie Konfrontacje Kapel Ludowych i Zespołów Śpiewaczych już na stałe wpisały się w kalendarz imprez kulturalnych naszego miasta. Bogactwo strojów i gwary wszystkich śpiewaków oraz muzyków pokazuje, jak piękna i warta pielęgnowania jest tradycja naszego regionu. Tegorocznemu przeglądowi towarzyszyła Giełda Staroci, na której można było zobaczyć i zakupić między innymi oryginalne wyroby porcelanowe, zegarki, czy ręcznie wyplatane kosze.

Comments are closed.