Konkurs na Plastykę Obrzędową w Powiecie Dębickim

30 wystawców wzięło udział w XII Powiatowym Konkursie na Pisankę Ludową i Plastykę Obrzędową, który odbył się w Zespole Szkół Ekonomicznych w Dębicy. Podczas imprezy prezentowane były koszyki wielkanocne, pisanki, a także tradycyjne świąteczne potrawy.

 

Już po raz dwunasty w Niedzielę Palmową w Zespole Szkół Ekonomicznych w Dębicy zorganizowano Konkurs na Pisankę Ludową
i Plastykę Obrzędową. Swoje prace prezentowało 30 wystawców. Podobnie jak w latach ubiegłych rywalizacja podzielona została na cztery kategorie: pisanki, współczesne ozdoby świąteczne, stoły oraz ciasta wielkanocne. Tradycyjnie odbył się także kiermasz, cieszący się bardzo dużym zainteresowaniem odwiedzających, którzy mogli zobaczyć, a także zakupić wyroby będące dziełem regionalnych artystów, między innymi świąteczne koszyczki, zajączki czy baranki. Podczas imprezy nie zabrakło również tradycyjnych, wydrapywanych pisanek, a także malowanych i wyklejanych z papieru. Stoły kół gospodyń wiejskich uginały się od świątecznych smakołyków wędlin, kiełbas, sałatek, faszerowanych jajek i ciast.

Wystawcy zgodnie podkreślali, że taki konkurs to dla nich nie tylko możliwość prezentacji swoich prac i rywalizacji z innymi artystami, ale także okazja do rozmów na temat regionalnej kultury i sztuki, kultywowania świątecznych tradycji wyniesionych z domu, a nawet szansa na znalezienie twórczych inspiracji do tworzenia kolejnych wyrobów rękodzieła artystycznego. Dzieła i wyroby prezentowane podczas konkursu oceniane były przez jury w składzie: Barbara Bassara-Poprawa, Agnieszka Kruszyńska–Idzior, Agnieszka Osak, Ryszard Kucab, Janusz Wiktor, Zygmunt Żabicki oraz Marek Miazga. Jurorzy zgodnie podkreślali, że poziom tegorocznej imprezy był bardzo wysoki, a wybór najlepszych prac szczególnie trudny, ponieważ wszystkie działa prezentowały się niezwykle okazale. Zapytaliśmy oceniających jakimi kryteriami kierowali się przy wyborze najpiękniejszych prac rękodzieła artystycznego biorących udział w konkursie?

Ostatecznie po burzliwych naradach jury w kategorii na najpiękniejszą pisankę nagrodziło ex aequo: Halinę Komórek
z Glinika i podopiecznych Domu Pomocy Społecznej w Parkoszu. Najwyżej ocenione współczesne ozdoby wielkanocne wykonali uczestnicy Warsztatów Terapii Zajęciowej z Bobrowej Woli i Środowiskowego Domu Samopomocy w Brzostku, a najsmaczniejsze ciasto, zdaniem jurorów, upiekli uczniowie Zespołu Szkół mieszczącego się także w miejscowości Brzostek. Pierwsze miejsce za najlepiej przygotowany stół wielkanocny, podobnie jak w ubiegłym roku zajęły gospodynie ze Stowarzyszenia KGW im. Księżnej Heleny Jabłonowskiej w Straszęcinie. Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy, a nagrodzeni wystawcy dodatkowo odebrali z rąk organizatorów bony ufundowane przez Starostę Powiatu Dębickiego.

Comments are closed.