Mistrzostwa w Płukaniu Złota

Kilkadziesiąt osób wzięło udział w XII Mistrzostwach Podkarpacia w Płukaniu Złota zorganizowanych na stadionie w Gumniskach. Zawodnicy rywalizowali w czterech kategoriach: samorządów, organizacji pozarządowych, a także w kategorii rodzinnej oraz OPEN kobiet i mężczyzn. Na Festynie Kulturalno-Rekreacyjnym nie zabrakło również licznych atrakcji dla kibiców.

 

Według legend na terenie Gumnisk i Braciejowej ludność wydobywająca rudy, czyli minerały zawierające związki metali natrafiała na drobinki złota. Gmina Dębica w trosce o utrwalenie i kultywowanie historii tego regionu, a także w ramach zajęć rekreacyjnych, już od dwunastu lat organizuje Mistrzostwa Podkarpacia w Płukaniu Złota. Poszukiwacze złota licznie wzięli udział w tegorocznych mistrzostwach. Rywalizacja odbywała się w czterech kategoriach: samorządów, organizacji pozarządowych, rodzin oraz w kategorii open kobiet i mężczyzn. Nad przebiegiem zmagań czuwali sędziowie z Bractwa Kopaczy Złota w Złotoryi. Płukanie złota to mozolne, precyzyjne zajęcie, wymagające bystrego oka, szczęścia i cierpliwości.

Ostatecznie w kategorii samorządów zwyciężyła reprezentacja Powiatu Dębickiego, która w nagrodę otrzymała przechodnie trofeum, czyli złotą buławę i w przyszłym roku będzie broniła zdobytego tytułu. Wśród organizacji pozarządowych pierwsze miejsce zajęło Centrum Wolontariatu Dzieci i Młodzieży Gminy Dębica. Natomiast w kategorii OPEN najlepszy okazał się Bartosz Guziec, którego bliscy zwyciężyli także w rywalizacji rodzin. Podobnie jak w latach ubiegłych podczas mistrzostw nie zabrakło również imprez towarzyszących dla mieszkańców naszego regionu. Uczestnicy festynu mogli między innymi zobaczyć jak wyglądało życie
w średniowieczu.

Najmłodsi mieli okazję pojeździć na kucykach lub przejechać się dorożką, a także mogli pobawić się na dmuchanych zjeżdżalniach, czy w wodnych kulach. Podczas tegorocznych Mistrzostw Podkarpacia w Płukaniu Złota przeprowadzona została również aukcja charytatywna na rzecz dzieci z niepełną sprawnością. Imprezę zakończył koncert zespołu Rompey….a w przyszłym roku kolejna edycja Mistrzostw Podkarpacia w Płukaniu Złota, które jak twierdzi Wójt Stanisław Rokosz, Gmina chciałaby zorganizować wspólnie z Miastem i Powiatem.

Comments are closed.