Odsłonięcie tablicy pamiątkowej trzech posłów z Paszczyny

W Paszczynie świętowano Obchody 100. Rocznicy Odzyskania Niepodległości Ojczyzny, połączone z Wojewódzkim Świętem Ludowym. To wyjątkowe wydarzenie, któremu patronowali Prezydent RP Andrzej Duda, Biskup Tarnowski Andrzej Jeż oraz Prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz, miało charakter imprezy kulturalno-patriotycznej o wymiarze wojewódzkim.

 

Uroczystości rozpoczęły się od mszy św. w Kościele Matki Bożej Różańcowej w Paszczynie, którą koncelebrowało czterech kapłanów. Po nabożeństwie Orkiestra Dęta Gminy Dębica poprowadziła zaproszonych gości oraz drużyny Ochotniczych Straż Pożarnych na stadion. Przy remizie strażackiej odbyły się główne uroczystości odsłonięcia tablicy posłów z Paszczyny, którzy żyli na przełomie XIX i XX wieku. Andrzej Reguła, Starosta Powiatu Dębickiego podkreśla, że wszyscy Ci parlamentarzyści byli ludowcami. Po odśpiewaniu Hymnu Państwowego przystąpiono do odsłonięcia tablicy z nazwiskami posłów: Jana Siwuli, Michała Jedynaka oraz Jana Henryka Jedynaka, a dokonali tego: Andrzej Reguła, Starosta Powiatu Dębickiego, Stanisław Rokosz, Wójt Gminy Dębica, Mieczysław Kasprzak Prezes Podkarpackiego PSL oraz Józef Pluta, przewodniczący Komitetu Społecznego.

Po odsłonięciu tablicy poświęcono wozy strażackie, które będą służyły druhom OSP. Na stadionie w Paszczynie, gdzie odbyła się dalsza część uroczystości, Stanisław Rokosz przywitał wszystkich gości i podkreślił jak ważne jest upamiętnienie tych osób, które działały na rzecz niepodległej Ojczyzny. Głos zabrał Józef Pluta, autor publikacji: „Posłowie Paszczyńcy”, który od wielu lat zabiegał o to, aby tablica upamiętniająca trzech posłów została umieszczona na budynku remizy strażackiej. W dalszej części uroczystości odbyła się ceremonia odznaczenia Ochotniczej Straży Pożarnej w Pustyni Złotym Znakiem Związku OSP RP za wieloletnią, ofiarna działalność w ochronie przeciwpożarowej dla dobra społeczeństwa i Rzeczypospolitej Polskiej. Wręczono także odznaki „Wzorowego Strażaka” i Brązowe Medale za Zasługi dla Pożarnictwa.

Tego dnia rozdano też pamiątkowe medale za zasługi dla ruchu ludowego imienia Wincentego Witosa i prestiżowe odznaki „Złota Koniczyna” – jedną z nich otrzymał pan Andrzej Reguła, Starosta Powiatu Dębickiego. Natomiast pan Stanisław Rokosz, Wójt Gminy Dębica odebrał Medal Honorowy im. Bolesława Chomicza za zasługi dla rozwoju i umacniania Związku OSP RP oraz Ochotniczych Straży Pożarnych. Po zamknięciu części oficjalnej obchodów, na scenę wkroczyła młodzież i zespoły ludowe działające przy Gminnym Centrum Kultury w Pustkowie–Osiedlu, które prezentowały swoje artystyczne talenty.

Comments are closed.