Piknik Historyczny w Bliźnie

Festiwal Piosenki Żołnierskiej, inscenizacja historyczna oraz prezentacja wojskowego sprzętu – to tylko niektóre atrakcje jakie samorząd Gminy Ostrów przygotował w ramach kolejnego Pikniku Historyczno-Militarnego w Bliźnie. W plenerowej imprezie udział wzięli mieszkańcy zarówno z całego Województwa Podkarpackiego, jak też z innych regionów Polski.

 

O kilku lat w miejscowości Blizna, co roku organizowany jest Piknik Historyczno-Militarny upamiętniający czasy II Wojny Światowej, kiedy to właśnie w tym miejscu produkowana była jedna z najgroźniejszych broni odwetowych – pociski rakietowe V1 i V2. Tegoroczną imprezę plenerową rozpoczął III Festiwal Piosenki Żołnierskiej i Patriotycznej. Przed publicznością zaprezentowały się dzieci i młodzież ze szkół zlokalizowanych na terenie Gminy Ostrów. Impreza cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem. Na piknik przyjechali nie tylko mieszkańcy naszego regionu, ale także goście z wielu innych zakątków naszego kraju.

Kulminacyjnym punktem pikniku była inscenizacja historyczna pod hasłem „Blizna 1943-44”, która w bardzo widowiskowy sposób przedstawiała życie mieszkańców w tej małej wsi na terenie Gminy Ostrów oraz ich brutalne wysiedlenie przez niemieckiego okupanta. Przypomnijmy, że w 1943 roku w wyludnionej już Bliźnie, utworzony został przez Niemców poligon szkoleniowo-doświadczalny broni odwetowej V-1,V-2. Inscenizacja w której udział wzięły grupy rekonstrukcyjne z całego Województwa Podkarpackiego była oryginalną, żywą lekcją historii zarówno dla dorosłych, jak też dla młodego pokolenia Polaków.

Na Pikniku Historyczno-Militarnym w Bliźnie obecni byli także żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej, którzy nie tylko prezentowali sprzęt wojskowy, ale również odpowiadali na pytania publiczności na temat służby wojskowej i możliwości wstąpienia w szeregi brygad stacjonujących na terenie Podkarpacia. Uczestnicy plenerowej imprezy mieli też okazję przejechać się pojazdami militarnymi
i spróbować swoich sił na strzelnicy. Nie zabrakło także atrakcji dla najmłodszych – dmuchanych zjeżdżalni i słodkich smakołyków. Dłuższa relacja z tego wydarzenia już wkrótce na antenie Polskiej Telewizji Regionalnej PTVR.

Comments are closed.