Podkarpacka Jesień Farmaceutyczna

Świadome stosowanie i odpowiedzialne wytwarzanie suplementów było tematem konferencji zorganizowanej przez Podkarpacką Izbę Farmaceutyczną. W dyskusji udział wzięli lekarze i farmaceuci z całej Polski.

 

„SUPLEMENTY DIETY JAKO ELEMENT PROFESJONALNEJ PORADY FARMACEUTYCZNEJ“ to temat przewodni konferencji, w której udział wzięło ponad stu pięćdziesięciu farmaceutów, lekarzy i naukowców z całej Polski.Pomysłodawcą i organizatorem tego spotkania była dr Lucyna Samborska – Prezes Okręgowej Izby Aptekarskiej w Rzeszowie. Suplementy i parafarmaceutyki to interesujący, modny
i zarazem kontrowersyjny temat , ponieważ Polacy bardzo często nadużywają suplementów w swojej diecie lub stosują preparaty niewiadomego pochodzenia.

Konferencja wzbudziła bardzo duże zainteresowanie wśród osób związanych z branżą medyczną i farmaceutyczną w całej Polsce.
Na podkarpacie przyjechali prezesi Okręgowych Izb z wielu ośrodków w Polsce miedzy innymi z Gdańska, Szczecina , Koszalina, Warszawy, Bydgoszczy i Krakowa., a także profesorowie medycyny i farmacji. Pierwsza część konferencji odbyła się na terenie Ośrodka Badawczo Rozwojowego Olimp Laboratories. Współorganizatorką konferencji była dr nauk farm Natasza Staniak, Prezes Polskiego Towarzystwa Farmaceutycznego w Rzeszowie.

W pierwszym dniu uczestnicy Konferencji odwiedzili Firmę Olimp Laboratories i zapoznali się z procesem produkcji suplementów. Suplementy powinny być wytwarzane w ściśle laboratoryjnych warunkach z zachowaniem wszystkich obowiązujących norm, certyfikatów i standardów europejskich. Ważne jest także wsparcie naukowe w procesie wdrażania produkcji każdego preparatu.
Druga teoretyczna część konferencji odbyła się w Nowym Dworze w miejscowości Świlcza koło Rzeszowa. Prelekcje i wykłady wygłosili profesorowie farmacji i medycyny. Uczestnicy spotkania mogli również zadawać pytania i wziąć udział w otwartej dyskusji na temat suplementów.

Podczas konferencji zwrócono również uwagę na sposób wytwarzania suplementów i konieczność monitorowania tego rynku, żeby produkowane i sprzedawane preparaty były odpowiednio przebadane, prawidłowo wytwarzane, a przez to bezpieczne dla pacjentów.
W trakcie dwudniowej konferencji dyskutowano na wiele tematów dotyczących suplementów diety. Jak podkreślali uczestnicy tego spotkania, rynek suplementów w naszym kraju cały czas rozwija się, Polacy co roku wydają od 3 do 4 mld złotych na takie preparaty. Motywacja zakupu jest oczywista, chcemy być zdrowi, sprawni i wyglądać młodo oraz atrakcyjnie, ale powinniśmy dawkować takie preparaty w sposób mądry i przemyślany, korzystając z porad specjalistów i wybierać suplementy tylko sprawdzonych
i certyfikowanych producentów.

Comments are closed.