Czy Pomnik Czynu Rewolucyjnego zostanie wyburzony?

Wyburzenia Pomnika Czynu Rewolucyjnego w Rzeszowie domaga się Centrum Ścigania Zbrodniarzy Komunistycznych
i Faszystowskich. Rzeszowianie uważają, że pomnik kojarzący się z Miastem powinien zostać na swoim miejscu.

 

Pomnik Czynu Rewolucyjnego dotyczy walk toczonych na Rzeszowszczyźnie. Pomysłodawcą budowy pomnika był I sekretarz PZPR
w Rzeszowie Władysław Kruczek. Prace ruszyły w 1967. Istniały dwa pomysły lokalizacji, ostatecznie zdecydowano się na ustawienie pomnika w Parku Bernardyńskim. Tuż po zakończeniu prac projektowych w 1971 przystąpiono do budowy.

Fundamenty stanowiło kilkadziesiąt żelbetowych pali o długości około 10 m. W 2006 teren, na którym stoi pomnik, został oddany za 1% wartości zakonowi ojców bernardynów. Pomnik nie został wyłączony w akcie przekazania gruntu, nie jest również wpisany do rejestru zabytków.

Zakonnicy na otrzymanym terenie wybudowali ogólnodostępne ogrody i podziemny parking, nie mają jednak planów co do przyszłości pomnika. Ze względu na możliwość, że zapadnie decyzja o jego wyburzeniu, pojawiły się internetowe grupy obrońców pomnika. Prowadzona jest także internetowa zbiórka podpisów pod petycją o zachowanie pomnika.

Monument zdaniem mieszkańców jest pomnikiem historii, który cieszy się powszechną rozpoznawalnością i sympatią mieszkańców miasta i jest jednym z najbardziej znanych i rozpoznawalnych obiektów w Rzeszowie .

Comments are closed.