Pomnik Legionisty w Dębicy

Pomnik Legionisty powstanie w Dębicy z okazji setnej rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości. Cały projekt ma zostać sfinansowany ze środków Instytutu Pamięci Narodowej. W ramach tegorocznych obchodów jubileuszu setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości w Dębicy zostanie wybudowany pomnik przedstawiający postać żołnierza Legionów Polskich, formacji powołanej przez Józefa Piłsudskiego w 1914 roku.

 

Zgodnie z projektem monument ma mieć siedem metrów wysokości i ponad półtora szerokości. Koszt budowy pomnika Legionisty oszacowano na około 100 tysięcy złotych i w całości ma zostać sfinansowany przez Instytut Pamięci Narodowej. Wiele kontrowersji wśród radnych miejskich wzbudziła planowana lokalizacja pomnika. Zdaniem radnego Szczepana Mroczka miejsce postawienia monumentu z okazji 100-ecia Odzyskania Niepodległości jest niewłaściwe i niegodne ze względu na obecność w sąsiedztwie licznych ogródków piwnych i mieszkańców, którzy w tym miejscu nadużywają alkoholu. Ostatecznie uchwała w sprawie wzniesienia pomnika Legionisty upamiętniającego jubileusz odzyskania przez Polskę niepodległości przyjęta została przez radnych miejskich jednogłośnie,
a jako alternatywną lokalizację dla monumentu wskazano plac między Galerią Sztuki, a Miejską i Powiatową Biblioteką Publiczną.
Do sprawy powrócimy na antenie Polskiej Telewizji Regionalnej PTVR.

Comments are closed.