Pomnik Wyzwolenia Dębicy wyburzony

Pomnik postawiony w dwudziestą rocznicę wyzwolenia Dębicy na rogu ulic Kościuszki i Żeromskiego zgodnie z ustawą dekomunizacyjną został usunięty. Początkowo władze Dębicy planowały przenieść monument w inne miejsce – jednak na wniosek Instytutu Pamięci Narodowej ostatecznie zdecydowano o jego wyburzeniu.

 

Drugiego września 2016 roku we wszystkich miastach w Polsce zaczęła obowiązywać ustawa dekomunizacyjna. Zgodnie z tym przepisem z przestrzeni publicznej miały zniknąć wszystkie tablice, pomniki, a także nazwy ulic, skwerów, budowli i obiektów promujących system totalitarny. W Dębicy oprócz niektórych nazw ulic wiele kontrowersji budził pomnik Wyzwolenia Dębicy, który znajdował się na skrzyżowaniu ulic Kościuszki i Żeromskiego. Monument ustawiony został w 1964 roku w dwudziestą rocznicę wyzwolenia Dębicy dla uczczenia pamięci Kozaków Płastuńskich z 9 Krasnodarskiej Dywizji poległych w walce o wolność naszego regionu. Zgodnie z obowiązującą ustawą pomnik powinien zostać usunięty z przestrzeni publicznej. Początkowo włodarze miasta planowali przenieść monument na cmentarz Armii Czerwonej, jednak Instytut Pamięci Narodowej nakazał wyburzenie tego obiektu.

Tablica upamiętniająca między innymi Kozaków Płastuńskich oraz herb naszego miasta, które znajdowały się na pomniku zostały zdjęte i prawdopodobnie trafią do Muzeum Regionalnego. Jak się dowiedzieliśmy konkretnych planów zagospodarowania tej przestrzeni jeszcze nie ma. Zatem po pomniku obecnie pozostało puste miejsce, ale jego usunięcie dalej budzi kontrowersje wśród mieszkańców. Większość dębiczan z którymi rozmawiali nasi reporterzy uważa, że ta decyzja jest jak najbardziej słuszna, argumentując to tym,
że pomnik był hołdem złożonym Armii Czerwonej związanej z systemem totalitarnym. Jednak niektórzy mieszkańcy regionu twierdzą, że wydarzeń historycznych nie powinniśmy wymazywać, a pomnik był poświęcony przede wszystkim Kozakom – żołnierzom, którzy oddali swoje życie w walce o nasze miasto.

Comments are closed.