Pomysł na walkę ze smogiem

Dofinansowanie wymiany starych pieców grzewczych – to pomysł radnego Mateusza Kutrzeby i Mateusza Cebuli na walkę z trującym smogiem. Rajcy przygotowali już projekt uchwały, dzięki której w przyszłym roku na ten cel dla najbiedniejszych mieszkańców Dębicy zostałoby przeznaczonych 100 tysięcy złotych.

 

Na początku grudnia radni Prawa i Sprawiedliwości Mateusz Kutrzeba i Mateusz Cebula złożyli w Biurze Rady Miejskiej w Dębicy projekt uchwały, w której zakładają roczną dotację w kwocie 100 tysięcy złotych na dofinansowanie dla dębiczan zakupu i wymiany starych pieców na nowe wyposażone w filtry ograniczające emisję pyłów. Jak twierdzą rajcy taka kwota rocznie nie obciąży specjalnie budżetu miasta, a stopniowa wymiana starych pieców i redukcja szkodliwych spalin emitowanych do atmosfery powoli zacznie przynosić pozytywne efekty dla zdrowia mieszkańców.
Swój pomysł na walkę z zanieczyszczonym powietrzem w naszym mieście przedstawił również radny Adam Rogowski. Zdaniem tego rajcy z trującym smogiem można walczyć przy pomocy dronów, które monitorowałyby czym w piecach palą mieszkańcy naszego regionu. Jednak radny Mateusz Cebula uważa, że nie chodzi o szukanie winnych i karanie mieszkańców, tylko o mądrą edukację i pomoc w realnym zmniejszeniu natężenia szkodliwych substancji emitowanych podczas niewłaściwego spalania w starych piecach.

Projekt zaproponowany przez radnych jest kolejnym pomysłem który uzupełnia i wspiera działania proekologiczne prowadzone w tym zakresie przez włodarzy Dębicy.
Radny Mateusz Cebula w rozmowie z naszymi reporterami przypomniał również, że na naszym terenie realizowany jest już program odnawialnych źródeł energii, a także plan gospodarki niskoemisyjnej. Radny Cebula zapowiedział także, że w Dębicy w przyszłym roku wybudowana zostanie automatyczna stacja pomiaru jakości powietrza, która pozwoli nam na pozyskanie dokładniejszych danych na temat rodzaju i ilości szkodliwych substancji jakimi zanieczyszczone jest powietrze w naszym mieście i regionie.

Comments are closed.