PORADNIK MEDYCZNY DR LUCYNY SAMBORSKIEJ – TERAPIA BÓLU

Witamy Państwa w kolejnym odcinku Poradnika Medycznego. W dzisiejszym programie porozmawiamy o terapii bólu i opiece farmaceutycznej pacjentów dotkniętych takimi dolegliwościami. Jak odpowiednio dobrać lek przeciwbólowy?, Co pacjent ma powiedzieć farmaceucie? Na jakie objawy i stosowane leczenie powinien zwrócić uwagę farmaceuta? O co zapytać pacjenta z bólem? Kiedy skierować chorego do lekarza?, a kiedy wystarczy tylko zażyć odpowiedni lek przeciwbólowy ? – o tym wszystkim mówić będziemy w dzisiejszym Poradniku Medycznym, który poprowadzi dr n. farm. Lucyna Samborska – prezes Okręgowej Rady Aptekarskiej w Rzeszowie i członek zarządu Naczelnej Rady Aptekarskiej w Warszawie.

 

Leki przeciwbólowe są zdecydowanie jednymi z najczęściej kupowanych preparatów farmaceutycznych przez ludzi na całym świecie. Nie ma człowieka, który w swoim życiu nie borykałby się z bólem. Ból jest dla nas ważnym sygnałem ostrzegawczym, że w organizmie dzieje się coś złego, ale także jest następstwem przemęczenia, stresu, czy urazów. Pacjenci chcą zwykle szybko pozbyć się nieprzyjemnych odczuć i sięgają po leki przeciwbólowe dostępne nie tylko w aptekach, ale praktycznie we wszystkich sklepach i na stacjach benzynowych. Najczęściej jednak o pomoc w wyborze leku przeciwbólowego prosimy farmaceutę.

Na rynku dostępnych jest bardzo dużo leków przeciwbólowych należących do kilku grup chemicznych, ale są także preparaty z tej samej grupy chemicznej, różniące się tylko nazwą handlową. Dlatego przy wyborze danego preparatu najlepiej skonsultować się
z farmaceutą. Dr n. farmaceutycznych Lucyna Samborska podkreśla, że zwalczając ból powinniśmy w pierwszej kolejności stosować bezpieczne i sprawdzone preparaty, obarczone niewielkim ryzykiem poważnych objawów ubocznych. Specjaliści ostrzegają także przed łączeniem leków przeciwbólowych z grupy paracetamolu z alkoholem, ponieważ może to doprowadzić do poważnych uszkodzeń wątroby.

Leku zawierającego paracetamol nie powinniśmy także stosować u osób będących na restrykcyjnej diecie. Popularna aspiryna, również nie może być stosowana u wszystkich pacjentów i też są przeciwwskazania do zażywania tego preparatu. Farmaceuta do którego zgłosimy się o pomoc przy wyborze odpowiedniego preparatu, powinien także poinformować nas, że nie można łączyć leków przeciwzapalnych i przeciwbólowych o tym samym mechanizmie działania. Zatem kupując lek przeciwbólowy, w trosce o nasze zdrowie doradźmy się farmaceuty, który wybierze nam odpowiedni preparat, dobrany do naszych dolegliwości lub skieruje nas do lekarza. Pamiętajmy, że leki przeciwbólowe przynoszą nam ulgę w cierpieniu, ale nieodpowiednio stosowane, mogą nam też zaszkodzić. I to wszystko w dzisiejszym Poradniku Medycznym dr n. farm. Lucyny Samborskiej . W kolejnym porozmawiamy o tym: „W jaki sposób dbać o kości i stawy?”

Comments are closed.