Poradnika Medycznego dr farm. Lucyny Samborskiej

Witamy Państwa w kolejnym programie z cyklu „Poradnik Medyczny dr n. farm. Lucyny Samborskiej“ Dzisiaj ważny temat dla wszystkich kierowców, ponieważ mówić będziemy o lekach, po zażyciu których nie powinniśmy prowadzić pojazdów, ani obsługiwać żadnych urządzeń mechanicznych. Codziennie łykamy liczne suplementy oraz leki przepisane przez lekarza, ale często nie zdajemy sobie sprawy z tego , że po ich zażyciu nie wolno nam jeździć samochodem. Jaki zatem wpływ mogą mieć leki na naszą sprawność psychomotoryczną? –o tym opowie Państwu dr Lucyna Samborska.

 

Po jakich zatem lekach bezwzględnie nie możemy prowadzić samochodu? Leki przeciwbólowe należą do najczęściej stosowanych preparatów przez ludzi na całym świecie, ale ich skład także może niekorzystnie wpływać na naszą sprawność i przez to, takie substancje też mogą być niebezpieczne i niedozwolone dla kierowców. Wiele osób choruje na nadciśnienie i stosuje preparaty
z różnych grup, które również w zależności od indywidualnej tolerancji mogą powodować osłabienie, zaburzenia koncentracji, zaburzenia reakcji i zdolności prowadzenia pojazdów. Czy zatem stosując takie preparaty możemy prowadzić auto? Czy farmaceuta ma obowiązek informowania pacjenta, że po danym leku nie powinien kierować samochodem? Kto ponosi odpowiedzialność prawną, jeżeli pacjent po zażyciu takiego preparatu spowoduje wypadek?

Dr farm. Lucyna Samborska podkreśla, że suplementy kupowane w aptece nie zawierają składników działających niekorzystnie na ośrodkowy układ nerwowy, w związku z tym są bezpieczne dla kierowców i bez obawy po takich preparatach możemy prowadzić auto. Preparaty ziołowe w zasadzie także są bezpieczne dla kierowców, ale zawsze przed zażyciem lepiej jest zapytać farmaceutę, czy nie ma przeciwwskazań do kierowania autem. Jak podkreśla dr Lucyna Samborska także leki łagodzące chorobę lokomocyjną mogę mieć negatywny wpływ na samopoczucie kierowcy. Podobnie, niekorzystne działanie na nasze zdolności psychomotoryczne mogą mieć również bardzo powszechnie stosowane leki przeciwalergiczne.

Warto też przypomnieć, że samochodem nie wolno nam kierować po zażyciu jakichkolwiek preparatów psychoaktywnych, dopalaczy, narkotyków, czy też, co nie jest niestety dla niektórych z nas takie oczywiste… po wypiciu alkoholu. Zatem pamiętajmy, że bardzo wiele różnych leków może mieć negatywny wpływ na nasze zdolności psychofizyczne. Dlatego zawsze przed zażyciem nowego leku należy zapytać lekarza lub farmaceutę, czy możemy prowadzić samochód. Czytajmy też ulotki, ponieważ tam także możemy sprawdzić czy nie ma przeciwwskazań do kierowania autem. Pamiętajmy, że zażywanie niedozwolonych leków i prowadzenie pojazdów jest niezgodne
z prawem i grozi nam za to odpowiedzialność karna. I to wszystko w tym programie, a w kolejnym mówić będziemy o bólach głowy oraz sposobach radzenia sobie z nimi. Do zobaczenia w kolejnym Poradniku Medycznym dr Lucyny Samborskiej.

Comments are closed.