Projekt „Razem chrońmy nasze powietrze”

Uroczystym happeningiem na dębickim rynku rozpocznie się szósta edycja projektu „Razem chrońmy nasze powietrze”, którego pomysłodawcą i inicjatorem jest Urząd Marszałkowski w Rzeszowie. Kampania edukacyjna na temat dbania o czystość powietrza realizowana jest przez Stowarzyszenie Ekoskop.

 

Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego w trosce o jakość powietrza, w celu zwiększenia wśród mieszkańców poczucia odpowiedzialności za stan naszej atmosfery i edukacji społeczeństwa na temat zagrożeń, jakie stwarza smog organizuje między innymi kampanię informacyjno-edukacyjną pod hasłem „Razem chrońmy nasze powietrze”. W tym roku na miejsce realizacji tego projektu wybrana została Dębica, która niestety znajduje się w niechlubnej czołówce miast Podkarpacia borykających się z największym zanieczyszczeniem powietrza. Jak podkreśla Mariusz Trojan zastępca dyrektora Departamentu Ochrony Środowiska Urzędu Marszałkowskiego w Rzeszowie – zanieczyszczenie powietrza, szczególnie w okresie grzewczym jest w Dębicy bardzo duże. Przykładowo poziom benzoalfapirenu, czyli silnie rakotwórczego wielopierścieniowego węglowodoru aromatycznego, w skali roku przekracza normę ponad dziewięciokrotnie.

W celu zwiększenia wśród mieszkańców świadomości zagrożenia dla naszego zdrowia, jakie powoduje między innymi nieodpowiednie palenie w piecu, trenerzy ze Stowarzyszenia Ekoskop, które na zlecenie urzędu marszałkowskiego realizuje projekt „Razem chrońmy nasze powietrze” rozpoczną w naszym mieście cykl zajęć edukacyjnych w szkołach podstawowych i gimnazjalnych. Warsztaty potrwają do końca roku i będą odbywały się w różnych placówkach na terenie Dębicy. Uroczysty happening na dębickim rynku, który zainauguruje szóstą edycję projektu edukacyjnego „Razem chrońmy nasze powietrze” zaplanowano na 17 października. Początek imprezy o godz. 10.30

Comments are closed.