Raut z okazji Dnia Niepodległości

Po raz ósmy Wspólnota Ziemi Dębickiej zorganizowała Raut Niepodległościowy – imprezę patriotyczną podczas której miedzy innymi rozstrzygnięto konkurs „Niepodległość jest z nas”, wysłuchano koncertu zespołu „Trebunie Tutki” i śpiewano pieśni patriotyczne.

 

Podobnie jak w roku ubiegłym Raut Niepodległościowy odbył się w Domu Kultury „Kosmos”. Imprezę poprowadzili Aleksandra Małozięć i Jan Borek – Dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury. W części oficjalnej ogłoszono wyniki i wręczono nagrody w konkursach : „Polskie, zwyczaje, tradycje i obrzędy ludowe” – w którym brały udział dzieci przedszkolne oraz „Niepodległość jest z nas” adresowanym do uczniów dębickich szkół.

Podczas Rautu Niepodległościowego podsumowano także konkurs o nagrodę Sapere Aude na najlepszą pracę dyplomową związaną tematycznie z ziemią dębicką, którego organizatorem było Katolickie Centrum Edukacji Kana, a fundatorem nagród i stypendiów dla uzdolnionej młodzieży Stefan Bieszczad Prezes Stowarzyszenia Wspólnota Ziemi Dębickiej. Autorką pracy, która zdobyła pierwsze miejsce w tym konkursie jest Partycja Morawczyńska.

Stefan Bieszczad Prezes Stowarzyszenia Wspólnota Ziemi Dębickiej oraz Radnego Sejmiku Województwa Podkarpackiego zwracał uwagę na ogromną wartość wolności, którą możemy cieszyć się od wielu lat i piękną polską historię z której podobnie jak z samego faktu, ze jesteśmy Polakami powinniśmy być dumni. Mecenas sztuki Dorota Bieszczad także podkreślała, że w dzisiejszych czasach szczególnie młodzi ludzie powinni poznawać, rozumieć i szanować naszą przeszłość oraz ludzi, którzy walczyli o wolność Polski . Bardzo istotne jest również budowanie naszej tożsamości narodowej i patriotyzmu współczesnych Polaków.

Atrakcją wieczoru był występ zespołu „Trebunie tutki” Podczas uroczystości patriotycznych Goście imprezy oraz członkowie Stowarzyszenia „Wspólnota Ziemi Dębickiej” podziękowali prezesowi Stefanowi Bieszczadowi za organizację Rautu oraz ufundowanie nagród dla młodych uczestników konkursów: „Niepodległość jest z nas” oraz „Sapere Aude“na najlepszą pracę dyplomową na temat ziemi dębickiej. Tradycyjnie już Raut zakończył się wspólnym śpiewaniem pieśni patriotycznych. To była już ósma edycja Rautu Niepodległościowego organizowanego w Dębicy przez Stowarzyszenie Wspólnota Ziemi Dębickiej, będąca podobnie jak w latach ubiegłych lekcją historii oraz oryginalną formą wspólnego świętowania i wyrażania radości z tego, że żyjemy w wolnym i niepodległym kraju.

Comments are closed.