Kiedy rozpocznie się budowa Szkoły Specjalnej?

Na jakim etapie są obecnie przygotowania do budowy nowej Szkoły Specjalnej w Dębicy? Kiedy rozpocznie się realizacja tej inwestycji? Skąd Powiat Dębicki zamierza pozyskać środki na ten cel? – na te i inne pytania szukali odpowiedzi reporterzy Polskiej Telewizji Regionalnej PTVR.

 

O konieczności budowy nowej Szkoły Specjalnej w Dębicy mówi się już od wielu lat. Obecny budynek jest w opłakanym stanie i nie spełnia wymogów technicznych, uczniowie nie mają też odpowiednich warunków do nauki i rozwoju. Nowy obiekt ma powstać na terenie o wielkości jednego hektara, w pobliżu Zespołu Szkół Nr 2 imienia Eugeniusza Kwiatkowskiego gdzie już przygotowano działkę
i wycięto znajdujące się tam drzewa. Samorząd Powiatu Dębickiego otrzymał także pozytywną opinię od Wojewody Podkarpackiego
w sprawie wniosku o dofinansowanie inwestycji i obecnie władze czekają na decyzję ministerstwa. Pomoc w realizacji tej niezwykle ważnej inwestycji już na początku tej kadencji zadeklarowały władze naszego miasta.

Początkowo samorząd planował przekazać Powiatowi Dębickiemu budynki znajdujące się na terenie jednostki wojskowej, które odzyskał od Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, jednak ta lokalizacja okazała się nienajlepsza i podjęto decyzję o budowie szkoły w innym miejscu. Obecnie, po uzyskaniu pozytywnej opinii w sprawie dofinansowania, kiedy realizacja tej inwestycji jest już bardzo prawdopodobna, radny Mateusz Kutrzeba złożył do burmistrza wniosek o wywiązanie się z obietnicy i wsparcie finansowe tego projektu. Taka solidarność, jak twierdzi Mateusz Kutrzeba może znacząco wpłynąć na decyzję premiera o przyznaniu środków na budowę nowej szkoły specjalnej w Dębicy.

Jednak zanim wniosek zostanie rozpatrzony do Dębicy przyjedzie profesor Józefina Hrynkiewicz – pełnomocnik premiera Mateusza Morawieckiego do spraw osób niepełnosprawnych, która odwiedzi dyrekcję oraz uczniów obecnej Szkoły Specjalnej i oceni stan techniczny istniejącej placówki. Koszt budowy nowego obiektu szkolnego dla osób niepełnosprawnych szacowany jest na około 20 milionów złotych. W ramach tej inwestycji mają powstać również parkingi, boisko i plac zabaw, a w szkole zlokalizowane będą między innymi sale rehabilitacyjne, siłownia i pracownie dydaktyczne.

Comments are closed.