Rok stacjonowania Wojsk Obrony Terytorialnej

Mija dokładnie rok od powrotu wojska do naszego miasta i powiatu. Czy to była dobra decyzja i jak wpłynęła na bezpieczeństwo oraz rozwój Dębicy? Jak zostali przeszkoleni stacjonujący u nas żołnierze 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej? Czy można jeszcze starać się o przyjęcie w i Ich szeregi? – między innymi na te pytania szukali odpowiedzi reporterzy Polskiej Telewizji Regionalnej PTVR.

 

Przypomnijmy, że dwa lata temu z rozkazu podpisanego przez Antoniego Macierewicza ówczesnego Ministra Obrony Narodowej rozpoczęły się przygotowania do powrotu żołnierzy do naszego miasta i powiatu po 15 latach nieobecności. Miasto przekazało wojskowym budynki po dawnym Kolegium Języków Obcych. Żołnierze zostali także rozlokowani na terenie działki o powierzchni jednego hektara, którą włodarze Dębicy po odzyskaniu od Uniwersytetu Ekonomicznego sprzedali na rzecz Skarbu Państwa
z przeznaczeniem na potrzeby Ministerstwa Obrony Narodowej. Obecnie mija dokładnie rok odkąd „terytorialsi” złożyli uroczystą przysięgę na dębickim rynku i zasilili szeregi 33. Batalionu Piechoty Lekkiej.

Żołnierze 33. Batalionu Piechoty Lekkiej Wojsk Obrony Terytorialnej początkowo wzięli udział w tzw. ”szesnastce” czyli szesnastodniowym, ciągłym szkoleniu pod okiem wykwalifikowanej kadry, w trakcie którego nauczyli się między innymi podstaw żołnierskiej służby, patrolowania, obserwacji na posterunku, komunikacji radiowej, maskowania, a także poznali swoje role
w poszczególnych pododdziałach. „Terytorialsi” odbyli także szkolenie taktyczne w Nowej Dębie.

15 sierpnia włodarze naszego miasta zapraszają wszystkich mieszkańców powiatu na uroczyste obchody Święta Wojska Polskiego połączone z pierwszą rocznicą powrotu żołnierzy do Dębicy. W ramach okolicznościowych imprez odbędzie się miedzy innymi wojskowy apel, a także wieczernica na dębickim rynku, oraz bieg na dystansie 10 kilometrów ulicami naszego miasta w 100.rocznicę odzyskania Niepodległości przez Polskę.

Comments are closed.