Święto Narodowe 3 Maja w Dębicy

Uroczystym ceremoniałem patriotycznym z udziałem asysty honorowej 33. Batalionu Lekkiej Piechoty w Dębicy rozpoczęły się tegoroczne powiatowe obchody Święta Narodowego 3 Maja. W imprezie licznie wzięli udział samorządowcy, parlamentarzyści, a także mieszkańcy naszego regionu.

 

3 maja 1791 roku uchwalona została pierwsza w Europie i druga na świecie Konstytucja, która regulowała ustrój prawny Rzeczpospolitej Obojga Narodów. Był to niezwykle ważny dzień w dziejach naszego kraju. Aby uczcić 227. rocznicę ustanowienia Konstytucji Trzeciego Maja na dębickim rynku licznie zebrali się samorządowcy, parlamentarzyści, służba mundurowa, mieszkańcy, a także przedstawiciele wielu instytucji i organizacji wraz z pocztami sztandarowymi. Wszystkich zebranych przywitali włodarze powiatu, którzy w swoich wystąpieniach podkreślali, jak duży wpływ na siłę i niezależność naszego kraju miała uchwalona Konstytucja i jak ważne jest, aby o tej pięknej karcie naszej historii przypominać jak najczęściej najmłodszym mieszkańcom naszego powiatu.

Po oficjalnym rozpoczęciu uroczystości świętujący udali się na Plac Solidarności, gdzie odprawiona została Msza Święta w intencji naszej Ojczyzny. Pierwszą część obchodów Święta Narodowego 3 Maja zakończył apel na Placu Gryfitów, gdzie uczestniczący w uroczystościach goście złożyli kwiaty pod figurą Matki Boskiej Niepokalanej prosząc o pomyślność dla Polski i wszystkich mieszkańców naszej ojczyzny. Zwieńczeniem 227. rocznicy uchwalenia Konstytucji było widowisko artystyczne „Tych miasteczek nie ma już…” przygotowane pod kierownictwem muzycznym Pawła Adamka, w reżyserii Jakuba Bulzaka na motywach między innymi „Skrzypka na dachu”, a także listu Andrzeja Fredry do Henryka Sienkiewicza.

Comments are closed.