Święto plonów w powiecie dębickim

Mieszkańcy powiatu dębickiego podziękowali za tegoroczne plony. Uroczystości dożynkowe odbyły się w tym roku w Jodłowej
i obfitowały w wiele atrakcji.

 

Dożynki są ludowym świętem połączonym z obrzędami dziękczynnymi za ukończenie żniw. Uroczystości rozpoczęły się od wystąpienia organizatorów: Roberta Muchy – wójta gminy Jodłowa i Andrzeja Reguły – starosty dębickiego, który w swoim wystąpieniu podkreślał, że rolnictwo staje się coraz bardziej innowacyjne, wykorzystuje zaawansowane technologie, jednak nadal pielęgnuje zwyczaje przodków. Podziękował również rolnikom za ich trudną pracę. Podziękowania złożył także wójt gminy Jodłowa Robert Mucha.

Jednym z najważniejszych momentów dożynek był ceremoniał dzielenia chleba. Starostowie tegorocznego święta plonów – państwo Małgorzata i Marek Lejowie z Jodłowej – przekazali staroście Andrzejowi Regule i wójtowi gminy Jodłowa Robertowi Musze bochen chleba, który został rozdzielony pomiędzy uczestników uroczystości.

Podczas dożynek zostały wręczone nagrody i wyróżnienia w konkursie „Rolnik Roku Powiatu Dębickiego 2018”. Pierwsze miejsce otrzymał pan Piotr Szot, mieszkaniec gm. Jodłowa. W części artystycznej zaprezentowała się Kapela Ludowa Jodłowianie. Na scenie pojawiła się także grupa HideAway. Największe emocje wzbudził jednak koncert Blue Café. Występ gwiazdy wieczoru odbywał się przy głośnym aplauzie publiczności. Ostatnim punktem programu była zabawa taneczna przy akompaniamencie zespołu muzycznego Live Band.

Comments are closed.