Twórcy dębickich widowisk muzycznych na okolicznościowym spotkaniu w Jałowcach

W połowie września, na początku nowego sezonu artystycznego spotkali się organizatorzy, aktorzy, muzycy, pomysłodawcy oraz mecenasi dębickich widowisk artystycznych, a także członkowie Stowarzyszenia Wspólnota Ziemi Dębickiej. Gospodarzem tego okolicznościowego wydarzenia był Prezes Stefan Bieszczad – mecenas kultury, który od lat wspiera realizację wielu przedsięwzięć artystycznych w naszym mieście i regionie.

 

W tym roku ze względu na trwający remont Domu Kultury MORS widowisko artystyczne Pawła Adamka, którego premiera tradycyjnie odbywa się w dniu Narodowego Święta Trzeciego Maja wystawione zostało wyjątkowo na terenie Miejskiego Ośrodka Sportu
i Rekreacji w Dębicy. Amatorzy, profesjonalni muzycy i soliści zaprezentowali publiczności spektakl pod tytułem „Tych miasteczek nie ma już…” oparty na motywach, między innymi znanego musicalu „Skrzypek na dachu” oraz listu Andrzeja Fredry do Henryka Sienkiewicza. W tym niecodziennym, zorganizowanym z dużym rozmachem przedsięwzięciu muzycznym udział wzięło prawie 200 artystów, którzy przez wiele miesięcy przygotowywali to przedstawienie pod kierownictwem Pawła Adamka.

Spektakl wyreżyserował Jakub Bulzak,, który podkreślał, że praca nad tym przedstawieniem była zarówno dla niego jak, też dla wszystkich aktorów i muzyków bardzo dużym wyzwaniem. Organizatorem tegorocznego spotkania w Jałowcach był Stefan Bieszczad
– Radny Sejmiku Województwa Podkarpackiego, Prezes Stowarzyszenia Wspólnota Ziemi Dębickiej, który zaprosił wszystkich twórców i wykonawców musicalu „Tych miasteczek nie ma już…”, aby podziękować Im za kreatywność i zaangażowanie podczas przygotowywania kolejnego przedstawienia oraz piękny występ przed publicznością. Prezes Bieszczad podkreślał także, ogromy kunszt artystyczny i profesjonalizm wszystkich którzy występowali na scenie, przyznał również, że zaprezentowany w tym roku musical zrobił na nim bardzo duże wrażenie.

Wszyscy zebrani podziękowali także Stefanowi Bieszczadowi , który od lat jest zaangażowanym w realizację dębickich widowisk muzycznych i wielu innych przedsięwzięć kulturalnych w regionie. Zaprezentowany w tym roku musical pod tytułem „Tych miasteczek nie ma już…” bardzo podobał się dębiczanom, którzy chętnie uczestniczyli w przedstawieniach, jakie odbywały się na terenie Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Dębicy. Reporterzy Polskiej Telewizji Regionalnej PTVR zapytali uczestników spotkania w Jałowcach -jak oceniają ten musical i czy wolą opery oraz operetki, czy właśnie takie zrealizowane z dużym rozmachem widowiska muzyczne.

Przez lata widowiska muzyczne Pawła Adamka odbywały się w starej, pamiętającej jeszcze czasy PRL -u sali widowiskowej Domu Kultury MORS, jednak dzięki osobistemu zaangażowaniu Stefana Bieszczada Radnego Sejmiku Województwa Podkarpackiego oraz włodarzy naszego miasta – udało się pozyskać środki i rozpocząć modernizację tego obiektu i już w przyszłym roku, kolejne przedstawienie muzyczne będziemy mogli zobaczyć na nowej scenie wyremontowanego Domu Kultury. W naszym mieście odbywa się wiele interesujących wydarzeń kulturalnych, w których chętnie uczestniczą dębiczanie. Dlatego tak istotna była modernizacja Domu Kultury MORS.

Przez wiele lat było to niemożliwe, ze względu na brak środków na realizację tego projektu. Jednak najprawdopodobniej już za klika miesięcy zakończy się gruntowny remont i od 2019 roku będziemy mogli cieszyć się z nowoczesnego, spełniającego europejskie standardy Domu Kultury MORS z profesjonalną sceną, nagłośnieniem i klimatyzowaną salą dla publiczności. Na taką inwestycję Dębica czekała kilkanaście lat. Dobrze że w naszym regionie są ludzie, którzy kochają sztukę i potrafią umiejętnie pozyskiwać pieniądze na modernizacje obiektów kulturalnych. Więcej na ten temat już wkrótce w reportażu, który możecie Państwo zobaczyć tylko na antenie 24-godzinnego programu Polskiej Telewizji Regionalnej PTVR w sieci Multimedia Polska oraz w Internecie na stronie www.ptvr.pl

Comments are closed.