Uczcili 78. rocznicę zbrodni katyńskiej w Dębicy

Dębiczanie uczcili siedemdziesiątą siódmą rocznicę zbrodni katyńskiej oraz siódmą rocznicę katastrofy smoleńskiej. Uroczystości odbyły się na Placu Mikołajkowów.

 

W uroczystościach które były symbolicznym uczczeniem śmierci tysięcy obywateli polskich, wymordowanych przez NKWD w obozach w Katyniu, Charkowie i Miednoje wzięli udział przedstawiciele władz miejskich, gminnych i powiatowych, związków kombatanckich, stowarzyszeń oraz nauczyciele i uczniowie dębickich szkół. Uroczystości rozpoczęły się od odśpiewania Hymnu Państwowego. Po przywitaniu gości przez dyrektora I Liceum Ogólnokształcącego Leszka Klabachę, okolicznościowe przemówienie wygłosił Zbigniew Drzymała – dyrektor Miejskiego Gimnazjum nr 1 w Dębicy. Młodzież tej placówki jak i I Liceum Ogólnokształcącego opiekuje się Dębami Katyńskimi, które były zasadzone kilka lat temu.

Apel Poległych poprowadził płk Wojciech Szmajda. Obchodom towarzyszyła część artystyczna przygotowana przez uczniów I Liceum Ogólnokształcącego imienia Króla Władysława Jagiełły i Miejskiego Gimnazjum nr 1 imienia Adama Mickiewicza. Delegacje samorządowców i kół kombatanckich złożyły kwiaty pod pomnikiem Memoriał Smoleński. Głównymi organizatorami uroczystości był Urząd Miejski w Dębicy, uczniowie i nauczyciele I Liceum Ogólnokształcącego oraz pierwszego Gimnazjum nr 1 w Dębicy.

Comments are closed.