Wakacyjny Dar Krwi

Mieszkańcy naszego regionu licznie wzięli udział w „ Wakacyjnym Darze Krwi”. Zbiórka tego najcenniejszego daru jakim jest krew została zorganizowana w Pustkowie Osiedlu w ramach akcji „100 Litrów Krwi w roku 100-lecia Odzyskania Niepodległości”.

 

Z okazji 100 rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości Klub Honorowych Dawców Krwi im. księżnej Heleny Jabłonowskiej
z Pustkowa-Osiedla zorganizował akcję zbierania krwi, a jej celem jest zebranie co najmniej stu litrów tego najcenniejszego leku. Wakacyjny Dar Krwi to już trzecia edycja tego przedsięwzięcia. Do Pustkowa przyjechał specjalny Krwiobus, czyli autobus w którym znajduje się laboratorium oraz kilka stanowisk do pobierania krwi. Akcja spotkała się z dużym odzewem ze strony mieszkańców naszego regionu. Nie brakowało chętnych do podzielenia się z innymi tym najcenniejszym lekiem, jakim jest krew.

Ponad 40 osób zgłosiło się do Krwiobusu, ale po wstępnych analizach i wywiadzie lekarskim tylko 32 osoby zostały zakwalifikowane do pobrania krwi. Przypomnijmy, że aby zostać krwiodawcą każdy musi przejść szybkie i proste badania, tak żeby nasza krew nie spowodowała komplikacji zdrowotnych u innych. Osoby, które spełniły odpowiednie warunki i nie miały przeciwwskazań oddały ponad 400 ml tego cennego daru, a łącznie podczas wakacyjnej akcji ponad 14 litrów.

Krwiodawcy zgodnie podkreślali, że warto dzielić się własną krwią , ponieważ niewielkim kosztem można przyczynić się do uratowania komuś zdrowia, a nawet życia. W tym roku członkowie Klubu Honorowych Dawców im. księżnej Heleny Jabłonowskiej oddali łącznie już ponad 75 litrów krwi, zatem zapewne niedługo osiągną swój cel, czyli przekażą 100 litrów krwi w roku 100-lecia Odzyskania przez Polskę Niepodległości. Do tego wyniki wliczana jest również krew pobrana w dębickim szpitalu. Następna taka akcja zaplanowana jest na październik. Organizatorzy zapraszają wszystkich, którzy są zdrowi i mogą podzielić się z innymi tym cennym lekarstwem. Oddanie własnej krwi dla innych zdecydowanie jest działaniem bardzo szlachetnym, ratującym ludzkie życie.

Comments are closed.