Warto zaszczepić się przeciwko grypie

Rozpoczął się czas szczepień na grypę. Warto się zaszczepić, ponieważ grypa to ostra choroba zakaźna układu oddechowego wywołana zakażeniem wirusowym. Niebezpieczna dla pacjenta nie jest sama grypa, ale jej powikłania.

 

Grypa rozpoczyna się najczęściej gwałtownie i od początku towarzyszą jej ostre objawy: wysoka gorączka, ból głowy, dreszcze, ból gardła, suchy kaszel, bóle mięśniowe i kostno-stawowe oraz osłabienie.
Doktor Jerzy Brzostek – specjalista chorób zakaźnych i pediatra uważa, że na grypę powinny się szczepić dzieci od szóstego miesiąca życia jak i osoby dorosłe, głównie te które pracują w dużych skupiskach ludzi: szkołach, przedszkolach, korporacjach. Powikłania są najbardziej niebezpieczne dla osób które chorują na serce. O zastosowanie szczepionki na grypę decyduje lekarz prowadzący danego pacjenta. Po zbadaniu pacjenta wypisuje receptę na szczepionkę, którą pacjent wykupuje w aptece i udaje się do gabinetu zabiegowego.
Doktor Jerzy Brzostek podkreśla, że w Polsce szczepi się na grypę około 4,5 % osób i jest to stanowczo za mało. Szczepionki przeciw grypie są skuteczne w zapobieganiu zachorowaniom u około 90 procent zdrowych dorosłych. Znaczny jest jednak stopień zapobiegania powikłaniom związanym z chorobą.

Comments are closed.