Wymieniamy opony na letnie

Kiedy najlepiej zmienić opony z zimowych na letnie? Na co zwrócić uwagę przy ich wymianie? Jaka jest różnica pomiędzy „zimówkami”, a ogumieniem na sezon wiosenno-letni? I czy warto zakupić opony całoroczne? – na te i inne pytania odpowiedzi szukali reporterzy Polskiej telewizji Regionalnej.

 

Pierwsze dni kwietnia przyniosły nam koniec mrozów oraz śniegów. Jak podają synoptycy rozpoczyna się wreszcie długo oczekiwana wiosna, jest co raz cieplej, świeci słońce, a temperatury są znacznie wyższe. Dlatego każdy kierowca powinien przygotować swoje auto do sezonu wiosenno – letniego. Zdecydowanie najważniejszą rzeczą jest wymiana opon, ponieważ jazda na zimowym ogumieniu jest nie tylko nieekonomiczna, ale też może być niebezpieczna. Specjaliści uważają, że najlepszy czas na zmianę „zimówek” na ogumienie letnie jest wtedy gdy średnia dobowa temperatura powietrza jest wyższa niż 7 stopni Celsjusza. Bardzo istotne jest również, żeby opony, które zakładamy były dobrej jakości i nie nosiły oznak zbytniego zużycia. Zapytaliśmy Pawła Korzenia z firmy DEGUM na co szczególnie powinniśmy zwrócić uwagę wymieniając koła z zimowych na letnie?

Opony zimowe są wykonane z miękkiej mieszanki i mają więcej nacięć na bieżniku, co sprawia, że są bezpieczniejsze i bardziej przyczepne podczas poruszania się po śniegu. Jeżeli jednak temperatura powietrza jest wyższa to taka opona nagrzewa się i zużywa znacznie szybciej i zarówno na suchej, jak też na mokrej jezdni nie zapewnia nam bezpiecznego hamowania. Ostatnio na rynku coraz popularniejsze stają się opony całoroczne, które teoretycznie mają zapewniać nam bezpieczne poruszanie się przez cały rok.
Czy warto zakładać takie ogumienie – o to również reporterzy Polskiej Telewizji Regionalnej PTVR zapytali Pawła Korzenia specjalistę
z sieci serwisowej DEGUM w Dębicy.

Po wymianie opon pamiętajmy również o kontrolowaniu w nich ciśnienia. Zbyt wysokie lub zbyt niskie ciśnienie znacznie przyspiesza zużycie ogumienia i źle wpływa na przyczepność auta na drodze. Zatem wymieńmy opony, najlepiej korzystając z pomocy fachowców
i przy okazji zróbmy przegląd naszego samochodu, aby przygotować auto do sezonu wiosenno-letniego.

Comments are closed.