Co ze szkolnictwem wyższym w Dębicy?

Po wielu latach Dębica nie jest już niestety miastem akademickim. Nie ma już w naszym mieście żadnej uczelni wyższej.
Dlaczego tak się stało? Czy młodzi ludzie z naszego regionu będą mogli jeszcze kiedyś kontynuować naukę na studiach bez konieczności wyjeżdżania ? – sprawdzali reporterzy Polskiej Telewizji Regionalnej.

 

Szkoła wyższa lub jej wydział zamiejscowy to nie tylko podniesienie prestiżu miasta, ale także duża szansa na kontynuowanie edukacji przez mieszkańców, których nie stać na studiowanie w innym mieście lub nie mogą pozwolić sobie na dojazdy. W Dębicy przez lata działał wydział zamiejscowy Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, a dębiczanie mogli kształcić się na takich kierunkach jak Ekonomia czy Administracja. Zainteresowanie studiami w Dębicy było jednak niewielkie. Młodzi ludzie zdecydowanie woleli studiować w większych ośrodkach akademickich w Krakowie czy Rzeszowie. Po kilku latach działalności wydział zamiejscowy Uniwersytetu Ekonomicznego w Dębicy został zamknięty. Jak twierdzi poseł Kazimierz Moskal jest to ogromna strata dla całego naszego regionu.

Z pewnością szkoda, że Dębica nie ma już wyższej uczelni. Rodzi się jednak pytanie czy ktoś wcześniej nie przeprowadził badań dotyczących zainteresowania młodych ludzi studiami w Dębicy. Burmistrza Mariusz Szewczyk zapewnia jednak, że władze Dębicy są nadal otwarte na współpracę ze wszystkimi uczelniami wyższymi. Rząd Prawa i Sprawiedliwości pracuje obecnie nad reformą szkolnictwa wyższego, która jak zapewnia poseł Kazimierz Moskal wzmocni autonomie zarówno renomowanych, dużych uczelni jak też mniejszych ośrodków akademickich. Zatem być może w przyszłości szkoła wyższa powróci jeszcze do naszego miasta po przeprowadzeniu wnikliwych badań rynkowych oraz zaproponowaniu młodym ludziom z Dębicy atrakcyjnych i przyszłościowych kierunków kształcenia.

Comments are closed.