Zmarł Zbigniew Lazarowicz

Zbigniew Lazarowicz był postacią niezwykła, wielkim patriotą całym sercem oddanym ziemi dębickiej.
Swoje życie poświęcił działalności na rzecz wolnej Polski, kultywowaniu pamięci swojego ojca Adama Lazarowicza i uczeniu patriotyzmu młodego pokolenia dębiczan, za co w 2016 roku został Honorowym Obywatelem Miasta Dębicy.

 

Ostatnie spotkanie majora z młodzieżą odbyło się 28 sierpnia podczas obchodów 73. rocznicy bitwy na Kałużówce i akcji „Burza”. Swoją historię, a także historię życia swojego ojca oraz wielu innych towarzyszy broni, przyjaciół i żołnierzy AK Zbigniew Lazarowicz zawarł na kartach kilku publikacji, m.in. wspomnień o Adamie Lazarowiczu pt; „Klamra- mój ojciec”.

Zbigniew Lazarowicz był również konsultantem przy produkcji filmów historycznych, takich jak np.: „WiN- Ostatnia Nadzieja” – filmu wyróżnionego na festiwalu w Gdyni w 2015 roku. Był także Honorowym Członkiem Komitetu Budowy Pomnika Ofiar Katastrofy Smoleńskiej w Dębicy.

Za zasługi dla wolności i niepodległości Polski został odznaczony Krzyżem Walecznych, czterokrotnie Medalem Wojska i Krzyżem Partyzanckim. Zbigniew Lazarowicz był ostatnim żyjącym dowódcą biorącym udział w bitwie na Kałużówce.

Comments are closed.