73 młodych modelarzy w „Ekonomiku”

73 uczestników wzięło udział w XV Konkursie Modeli Redukcyjnych zorganizowanym przez Koło Historyczno – Modelarskie „Ogniwko”, działające przy Zespole Szkół Ekonomicznych im. Janusza Korczaka oraz Muzeum Regionalne w Dębicy.

 

Uczniowie ze szkół podstawowych, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych z terenu województwa podkarpackiego oraz małopolskiego rywalizowali w Konkursie Modelarskim „Ogniwko 2019”. Młodzi modelarze zaprezentowali ponad 220 modeli plastikowych oraz kartonowych. Jury oceniało prace w dwóch grupach wiekowych: młodzików i juniorów, którzy wykonali między innymi modele pojazdów bojowych i cywilnych, samolotów, okrętów, a także figurki, budowle oraz tzw. dioramy, czyli makiety modelarskie.

Ośmiu uczniów wzięło także udział w konkursie historycznym, którego hasłem przewodnim była „80. Rocznica Wojny Obronnej 1939 roku”. Organizatorzy nie ukrywali zadowolenia z frekwencji zarówno wśród uczestników konkursu, jak też osób, które bezinteresownie zaangażowały się w pomoc przy realizacji tego przedsięwzięcia oraz podkreślali wysoki poziom prac modelarskich.
Dodatkowo punktowane były modele nawiązujące tematyką do historii Polski, szczególnie do osiemdziesiątej rocznicy wojny obronnej 1939 roku.

W imprezie udział wzięli także doświadczeni modelarze, którzy zaprezentowali sto swoich kartonowych i plastikowych replik. Podczas konkursu w tym roku po raz pierwszy, zorganizowano również wystawę prac zarówno młodych, jak też starszych modelarzy rozwijających swoją pasję w Kole Modelarskim „Ogniwko”. Prace uczniów oceniane były przez doświadczonych modelarzy, którzy wybierając zwycięzców i najlepiej zrobione modele kierowali się przede wszystkim estetyką i precyzją wykonania każdego projektu, ale także zwracali uwagę na kreatywność, oryginalność i nakład pracy uczestników.

Najlepsi otrzymali nagrody i dyplomy dzięki wsparciu tej imprezy przez miasto oraz sponsorów. Atrakcją tegorocznego konkursu była również ekspozycja i prezentacja przygotowana przez Nadwiślańską Grupę Rekonstrukcji Historycznej 3 Pułku Strzelców Podhalańskich oraz Drużynę Wojów „Czarny Sokół”. Dużym zainteresowaniem cieszyła się także praca autorstwa dębickiego modelarza Roberta Solaka, który zaprezentował zwiedzającym dwupoziomową makietę z jeżdżącymi pociągami w skali TT.

Na wystawie można było też zobaczyć statek kosmiczny autorstwa 9 letniej Patrycji zbudowany z ponad 7,5 tysiąca klocków Lego. Jurorzy zgodnie podkreślali, że z roku na rok poziom imprezy jest coraz wyższy, a wybór najlepszych prac podczas XV edycji konkursu Modeli Redukcyjnych „Ogniwko” był niezwykle trudny.

Comments are closed.