Bezpieczne opalanie

Od oparzenia słonecznego do powstania nowotworu może minąć nawet 20 lat. Czy opalanie się jest zawsze szkodliwe? W jaki sposób możemy bezpiecznie i zdrowo korzystać z kąpieli słonecznych? – sprawdzali reporterzy Polskiej Telewizji Regionalnej PTVR .

 

Wakacje to czas, kiedy więcej wypoczywamy na świeżym powietrzu i wystawiamy nasze ciało na działanie promieni słonecznych. Opalanie się może być korzystne dla naszego zdrowia, poprawia nastrój, dostarcza niezbędnej witaminy D, a nawet łagodzi zmiany skórne przy atopowym zapaleniu – pod warunkiem jednak, że potrafimy z umiarem i rozsądnie korzystać ze słońca. Jak twierdzą lekarze powinniśmy nauczyć się zasad zdrowego i bezpiecznego opalania się.

Nadmierna ekspozycja na słońce może niestety skończyć się problemami zdrowotnymi, zarówno skórnymi, jak też ogólnoustrojowymi. Przede wszystkim należy dawkować ekspozycję naszego ciała na działanie promieni słonecznych i najlepiej w ogóle nie przebywać na słońcu pomiędzy godziną 11, a 16. Nawet preparaty zawierające bardzo mocne filtry nie gwarantują całkowitej ochrony. Jak twierdzi Marek Haslinger- specjalista dermatolog, na uszkodzenia skóry spowodowane promieniami słońca najbardziej narażone są dzieci.

Czy można zatem zdrowo i bezpiecznie opalać się? Przecież trudno wyobrazić sobie udane wakacje bez przyjemnego plażowania
i wystawiania naszego ciała na dobroczynne działanie promieni słonecznych. Według dermatologów najważniejszy jest umiar
i przestrzeganie kilku zasad. Główny czynnik wpływający na jakość i kolor naszej opalenizny to nie tylko szerokość geograficzna na jakiej znajdujemy się, ale także typ skóry jaki posiadamy. Osoby z pierwszym typem skóry, czyli mające bardzo jasną karnacją, są bardziej narażone na poparzenia, a ich ciało nigdy nie nabierze złotego koloru, dlatego nie powinny przebywać na słońcu bez dodatkowej ochrony przed promieniowaniem UV.

Lekarze podkreślają, że każdy z nas powinien odpowiednio dobierać kremy z filtrami ochronnymi w zależności od rodzaju karnacji
i miejsca na ziemi, gdzie aktualnie przebywamy. Ważne jest także, aby zwrócić uwagę na kosmetyki codziennego użytku oraz leki, które mogą zawierać związki fotouczulające. Gdy zadbamy o odpowiednią ochronę i będziemy przestrzegali zasad bezpiecznego opalania się, nie pozostanie nam już nic innego, jak tylko beztrosko wypoczywać i cieszyć się z piękną, słoneczną pogodą, czego wszystkim Państwu życzymy podczas tegorocznych wakacji.

Comments are closed.