Czy mieszkańcy Dębicy zaszczepią się przeciwko koronawirusowi SARS COV-2?

Rozpoczęły się szczepienia przeciwko koronawirusowi SARS COV-2. Obecnie w ramach tzw. „grupy zero” szczepieni są  pracownicy służby zdrowia. W następnej kolejności będą mogły zarejestrować się osoby powyżej 60 roku życia, a także pracownicy służb mundurowych oraz nauczyciele.


Szczepionka jest bezpłatna i dobrowolna, a każdy kto z niej skorzysta otrzyma tzw. status osoby zaszczepionej. Jak przekonują specjaliści zdecydowanie warto zaszczepić się – to jedyna droga, aby pokonać pandemię. Szczepienia zmniejszą ryzyko zachorowania oraz dadzą nam szansę na powrót do normalnego życia. Pomimo pozytywnej opinii naukowców oraz lekarzy niektórzy mieszkańcy naszego kraju obawiają się jednak ewentualnych powikłań po szczepieniu, ponieważ uważają, że szczepionka została wyprodukowana
w ekspresowym czasie i nie jest dostatecznie przebadana.

Zdania dotyczące szczepienia są podzielone. Niektórzy woleliby zaszczepić się w terminie późniejszym, ale są też takie osoby, które już nie mogą doczekać się na swoją kolejkę do szczepienia. Zdecydowanie najszybciej oprócz medyków powinni zaszczepić się seniorzy, ponieważ to właśnie Oni  najbardziej narażeni są na zachorowanie, które u pacjentów z chorobami współistniejącymi może skończyć się nawet śmiercią. Skuteczność szczepionek jest bardzo duża, ale żebyśmy pokonali pandemię, to jak podają różne źródła powinno zaszczepić się co najmniej 60 – 70 % Polaków. Niezależnie od obaw i różnych opinii na temat szczepień jedno jest pewne – ryzyko ewentualnych powikłań po szczepionce jest minimalne w stosunku do następstw, jakie może spowodować pełnoobjawowa choroba COVID -19. Zatem zaszczepmy się i wspólnie pokonajmy pandemię.

Comments are closed.