„Dżentelmeni na piątkę” sadzą kwiatki

„Jesień też pachnie wiosną”, to hasło przewodnie pięciu uczniów ze Szkoły Podstawowej Nr 9 w Dębicy, którzy zainspirowani życiem wolontariuszki Heleny Kmieć, postanowili pomagać i wspierać osoby starsze z Domu Seniora przy ul. Rzeszowskiej.

 

Helena Kmieć – to młoda Polka, która stała się wzorem postępowania i inspiracją do czynienia dobra dla wolontariuszy z Koła PCK działającego przy dębickiej „dziewiątce”. Była to dziewczyna o wielkim sercu, której celem życia stała się chęć niesienia pomocy drugiemu człowiekowi, często w bardzo odległych od Polski krajach. Z ramienia Wolontariatu Misyjnego „Salvator” prowadziła między innymi kolonie dla najmłodszych w Rumuni i na Węgrzech, na ulicach stolicy Zambii uczyła czytać i pisać bezdomne dzieci, aż w końcu wyjechała do Boliwii, gdzie w wyniku napadu na „Ochronkę” została brutalnie zamordowana.

„Dżentelmeni na piątkę” – bo tak nazywają się chłopcy biorący udział w akcji „podaj dobro dalej”, podczas spotkania z seniorami uczyli się, jak prawidłowo posadzić lub zasiać kwiaty w przyszkolnym ogrodzie. Pomimo niesprzyjającej aury, starsze panie z wielkim zaangażowaniem przekazywały młodym ludziom wiedzę, umiejętności i swoje doświadczenie. W zamian uczniowie z dębickiej Szkoły Podstawowej Nr 9 zaprosili seniorki do jednej ze swoich pracowni, aby pokazać im nowoczesne narzędzia multimedialne i w wesołej atmosferze wspólnie wziąć udział w grach edukacyjnych na tablicy interaktywnej.

Uczestniczące w tych zajęciach seniorki zgodnie podkreślały, że takie międzypokoleniowe spotkania to dla Nich nie tylko możliwość poznania nowoczesnych multimedialnych narzędzi, którymi świetnie posługują się młodzi ludzie, ale przede wszystkim ogromna radość i wielka przyjemność z przebywania w gronie nastolatków. Uczniowie ze Szkoły Podstawowej Nr 9 w Dębicy starają się także pomagać seniorom, zbierając dla nich w ramach akcji Polskiego Czerwonego Krzyża żywnościowe produkty długoterminowe.
…i oby więcej w naszym mieście takich młodych ludzi, którzy chcą pomagać innym i chętnie angażują się w różne projekty, których celem jest wsparcie drugiego, potrzebującego człowieka.

Comments are closed.