Dzieci chcą wypromować „Azorkowo”

Przytulisko w Podgrodziu zyskało kolorowe murale. Akcja miała na celu zachęcenie najmłodszych mieszkańców naszego regionu do działań prospołecznych i naukę bezinteresownej pomocy bezdomnym zwierzakom.

 

W Podgrodziu w Gminie Dębica powstało schronisko dla bezdomnych zwierząt. Poprzednie działało w Zawadzie, ale mieszkańcy narzekali na jego uciążliwość. Gmina Dębica postanowiła zadbać o bezdomne zwierzaki z naszego regionu, a dzieci włączyły się akcję odnawiania tego obiektu. Potrzeb jednak, nadal jest jeszcze bardzo dużo, brakuje między innymi nowych kojców, bieżącej wody oraz prądu.

Włodarze Gminy zapewniają, że w najbliższych miesiącach warunki życia zwierząt w tym miejscu będą coraz lepsze. Bardzo istotna jest także codzienna opieka nad czworonogami: karmienie, wyprowadzanie, czyszczenie kojców oraz poszukiwanie dla nich docelowego domu. Od lat zwierzakami z Przytuliska opiekuje się Fundacja „Psi Azylek”, której prezesem jest Irena Nowak. Aktywnie w pomoc włączyli się także uczniowie z Centrum Wolontariatu Dzieci i Młodzieży Gminy Dębica, którzy między innymi odnowili i pomalowali ogrodzenie nowego obiektu w Podgrodziu.

Wolontariusze zadbali także o karmę i nowe miski. Dzieci zapewniały, że nie była to jednorazowa akcja, tylko przez cały czas będą dbały o psy mieszkające w tym miejscu. Zdaniem Agaty Wiater, opiekunki „dziecięcego wolontariatu”, takie działania oprócz wymiernych korzyści dla zwierząt, mają też na celu edukację młodych ludzi, którzy uczą się bezinteresownej pomocy innym. Malowanie murali wspierała Fundacja Śnieżki „Twoja Szansa”, która ufundowała farby, akcesoria do malowania oraz słodkie upominki dla najmłodszych.

Wolontariusze z Nagawczyny, Podgrodzia, Stobiernej, Głobikowej i Pustyni wraz z opiekunami z Klubu Miłośników Wolontariatu „Azorkowo” w ramach tej akcji ozdobili i odnowili ogrodzenie Przytuliska. Mamy jednak nadzieję, że zarówno dzieci, jak też włodarze naszej Gminy nie zapomną o bezdomnych zwierzakach i przez cały czas będą dbali o poprawę warunków życia i stałą opiekę nad czworonogami. Obecnie w schronisku przebywa tylko dwa psy, ale docelowo będzie mogło swój tymczasowy dom znaleźć tutaj dwanaście zwierzaków. Jak się dowiedzieliśmy Gmina Dębica jeszcze w tym roku planuje kolejne inwestycje w tym miejscu.

Comments are closed.