Jak poradzić sobie „ze świątecznym przejedzeniem” ? Jak „zdrowo” świętować podczas pandemii?

Święta to czas kiedy w gronie rodziny częściej biesiadujemy i delektujemy się wielkanocnymi potrawami, sałatkami, żurkiem z kiełbasą, faszerowanymi jajkami, makowcami, babkami piaskowymi i innymi pysznym ciastami.


Zwykle  jemy częściej i znacznie więcej. Jedzenie to zdecydowanie jedna z większych przyjemności w naszym życiu i zwłaszcza podczas świąt nie powinniśmy odmawiać sobie kulinarnych doznań, ale jak twierdzą dietetycy, abyśmy nie mieli problemów ze zdrowiem podczas świąt i po ich zakończeniu, musimy zachować umiar oraz zawsze kierować się zdrowym rozsądkiem. Zdaniem specjalistów bardzo ważne dla naszego organizmu jest także odpowiednie  nawodnienie.

Powinniśmy podczas świąt pić nawet więcej wody niż robimy to „na co dzień”. Dietetycy zachęcają także do spożywania ziołowych herbatek, które są zdrowe i wspomagają nasze trawienie. Świąteczne  potrawy zdaniem specjalistów należy raczej degustować i jedząc w małych ilościach, cieszyć się rozmaitymi smakami, a niekoniecznie spożywać duże ilości ciężkostrawnych dań. Jak podkreślała w rozmowie z reporterami Polskiej Telewizji Regionalnej PTVR  Ewa Wojtaszek – dietetyczka z Dębicy można również „odchudzić” kilka dań, to znaczy przygotować wybrane smakołyki w lżejszej, bardziej dietetycznej formie.

Zatem biesiadujemy, ale zdrowo, kosztujmy smaczne świąteczne potrawy, ale róbmy to z umiarem i jak przypominają dietetycy oraz lekarze nie zapominajmy o ruchu na świeżym powietrzu. Zdecydowanie podczas świąt, nawet teraz w czasie pandemii, pamiętając o wszystkich obostrzeniach i zasadach bezpieczeństwa powinniśmy także wybrać się na spacer lub pobiegać, pomaszerować, albo poćwiczyć w najbliższej okolicy naszego miejsca zamieszkania. Ruch i zdrowa dieta zdecydowanie poprawiają odporność i przyczyniają się do polepszenia stanu naszego zdrowia, a to zwłaszcza w obecnych czasach jest nam bardzo potrzebne.

Co nie znaczy oczywiście , że mamy odmówić sobie podczas świąt pysznego makowca i wyśmienitej piaskowej babki… 🙂

Comments are closed.