Kwesta na rzecz odnowy zabytkowych nagrobków

Od rana w dniu pierwszego listopada odbywa się kwesta na cmentarzu parafialnym w Dębicy. Pieniądze do puszek zbierają samorządowcy, dyrektorzy szkół, działacze polityczni. Zebrane pieniądze zostaną przeznaczone na odbudowę zabytkowych nekropolii.

 

Dębickie nagrobki na Starym Cmentarzu przypominają nam o historii naszego miasta, osobach, które oddały życie za Ojczyznę, ludziach nauki i kultury, które wniosły wiele dobra dla przyszłych pokoleń. Niestety, wiele obiektów architektury cmentarnej, które kryją szczątki tych osób, wymaga renowacji. Towarzystwo Opieki nad Starym Cmentarzem to grupa ludzi, którzy w ramach społecznej inicjatywy opiekują się zniszczonymi nagrobkami. Koszt renowacji jednego zabytkowego nagrobka to ponad 20 tysięcy zł. Od kilku lat zabytkowe nekropolie są sukcesywnie remontowane. Prezesem Towarzystwa Opieki nad Starym Cmentarzem jest Wirginia Lis.

Już po raz piętnasty w Dzień Wszystkich Świętych organizowana jest kwesta podczas której zbierane są pieniądze na remont grobowców. Zarząd Towarzystwa Opieki nad Starym Cmentarzem zaprasza wszystkich dębiczan do przekazania choćby symbolicznej złotówki na remont nagrobków. Kwestujący z puszkami, członkowie Towarzystwa Opieki nad Starym Cmentarzem są ustawieni przy wejściach na Stary Cmentarz w Dniu Wszystkich Świętych.

Comments are closed.