Mniej małżeństw, mniej rozwodów

Maleje liczba małżeństw, przybywa rozwodów i par żyjących bez ślubu. To statystyki ogólnopolskie. Jak jest w Dębicy – sprawdzali reporterzy Polskiej Telewizji Regionalnej PTVR.

 

Według danych dębickiego Urzędu Stanu Cywilnego w roku 2019 zawarto 422 małżeństw czyli o 19 mniej niż w roku 2018. Przesunęła się granica zawarcia związku małżeńskiego. Coraz częściej na ślubnym kobiercu stają osoby po trzydziestym roku życia, maleje liczba małżeństw zawieranych zaraz po uzyskaniu pełnoletności. W minionym roku, 120 par z Dębicy rozwiodło się. To nieco mniejsza liczba jak rok wcześniej. Najczęstszą przyczyną rozwodów jest niedopasowanie charakterów.

Bernadetta Rusin–kierownik Urzędu Stanu Cywilnego w Dębicy podkreśla, że najczęstsze rozwody to te z krótkotrwałym stażem małżeńskim. Zdaniem ekspertów, to że rozwodzi się dwa razy więcej osób ze średnim i zawodowym wykształceniem niż wyższym, wynika z edukacji, a co za tym idzie, szerszego światopoglądu ludzi wyedukowanych i większej umiejętności dobierania się w pary. Związki wymuszają wypracowywania kompromisów, a one z kolei wymagają tolerancji i wiedzy.

Comments are closed.