Ruszamy w ciekawą wędrówkę po pograniczu polsko-ukraińskim odkrywając „miejsca pachnące naftą”, które wiążą się z działalnością Ignacego Łukasiewicza twórcy Przemysłu Naftowego na terenie dawnej Galicji.
Ta interesująca turystycznie trasa wiedzie po polskiej stronie przez: Jasło, Krosno, Bóbrkę, Sanok i Ustrzyki Dolne, a po stronie Ukraińskiej przez Sambor, Borysław, Drohobycz oraz Lwów.
Przypomnijmy, że Ignacy Łukasiewicz w 1854 roku założył pierwszą na świecie kopalnie ropy naftowej, a następnie destylarnię i rafinerię w Ulaszowicach Polance i Chorkówce.
Znany jest przede wszystkim, jako wynalazca lampy naftowej, dlatego warto dowiedzieć się więcej na temat działalności tego wybitnego człowieka.
„Szlak pachnący naftą” wiedzie dzisiaj przez te miejsca, gdzie w czynnych jeszcze starych kopalnia ropy znajdują się zachowane urządzenia oraz muzea w których urządzono ekspozycję poświęcona działalności Ignacego Łukasiewicza i historii Przemysłu Naftowego w Polsce.
Okazuje się bowiem, że wyczerpywanie się pokładów tak zwanego „oleju skalnego”, modernizowanie procesów wydobywczych już w nieodległej przyszłości spowoduje, że jedynie Turystyczna Trasa Szlaku Naftowego i jego oznakowanie stanowić będą „widoczny ślad narodzin” Przemysłu Naftowego na naszym terenie.
Kolorytu istniejącym ciągle zabytkowym obiektem naftowym dodaje uroczy krajobraz unikalnej karpackiej przyrody.
Dlatego z pewnością warto wybrać się na wycieczkę „szlakiem pachnącym naftą”:)…