„Należy zwiększyć środki przeznaczone na pomoc dla najzdolniejszych uczniów i studentów” – uważa radny Stefan Bieszczad

Podczas ostatniej Sesji Sejmiku Województwa Podkarpackiego radni między innym podsumowali aktualną sytuację epidemiologiczną w województwie podkarpackim oraz dyskutowali na temat  wsparcia finansowego dla najzdolniejszych uczniów z naszego regionu.


Anna Kalandyk – Dusza zastępca Podkarpackiego Państwowego Inspektora Sanitarnego w trakcie zdalnych obrad, zwróciła uwagę na znaczne zmniejszenie liczny zachorowań na COVID -19, mniejszą liczbę hospitalizacji z powodu  zakażenia SARS- CoV-2 i wyraźną tendencję wychodzenia z pandemii. Obecnie sytuacja w województwie podkarpackim jest  stabilna i zdecydowanie możemy już powiedzieć, że powoli pokonujemy koronawirusa, a szpitale wracają do „normalnego trybu pracy”. Specjaliści przestrzegają jednak przed lekceważeniem pandemii oraz obowiązujących jeszcze obostrzeń i zachęcają do szczepień w każdej dopuszczonej przez medyków grupie wiekowej, abyśmy jesienią nie musieli zmagać się z kolejną falą zakażeń SARS CoV-2.

W trakcie ostatniej Sesji  Sejmiku radni dyskutowali też na temat wsparcia finansowego i udzielania stypendiów dla najzdolniejszych uczniów oraz  studentów w roku szkolnym 2021/2022, szczególnie dla studentów kierunków medycznych biorąc pod uwagę znaczny deficyt lekarzy i pielęgniarek w naszym województwie. Stefan Bieszczad – przewodniczący Komisji Infrastruktury i Gospodarki Sejmiku zwrócił także uwagę na zapewnienie odpowiedniego zaplecza w postaci doskonale wyposażonych szpitali  w których będą pracowali przyszli lekarze, aby zachęcić Ich do pozostania w Polsce, nie tylko ze względów finansowych, ale też dając Im możliwość rozwoju zawodowego i dokształcania się dzięki zatrudnieniu w  nowoczesnych placówkach medycznych, dysponujących wysokiej klasy sprzętem do ratowania ludzkiego zdrowia i życia.

Radny Stefan Bieszczad podkreślał również, że należy zwiększyć fundusze, które mogą pochodzić z różnych instytucji,  dzięki którym będzie można wspierać najzdolniejszych młodych ludzi kształcących się we wszystkich dziedzinach wiedzy. Wszyscy rajcy zgodzili się, że wpieranie młodych zdolnych uczniów z naszego regionu powinno być jednym z priorytetowych zadań samorządu, aby najzdolniejsi mieszkańcy podkarpacia po zakończeniu nauki nie wyjeżdżali do pracy za granicę lub w inne regiony naszego kraju, tylko znaleźli satysfakcjonujące ich zatrudnienie w naszym województwie i mieli możliwość rozwoju zawodowego zarówno w aspekcie ekonomicznym, jak też naukowym, wykorzystując swoje zdolności oraz starannie  zdobyte wykształcenie.

Comments are closed.