Osada Słowiańska ponownie została otwarta dla zwiedzających

Po długiej przerwie spowodowanej zmianą zarządcy oraz remontem obiektu w ostatnią niedzielę nastąpiło oficjalne udostępnienie zwiedzającym Osady Słowiańskiej w Stobiernej. Przerwa związana była ze zmianą zarządcy, jak również prowadzonymi wewnątrz grodu pracami remontowymi.Odwiedzający oglądali wybudowaną z drewna, ufortyfikowaną osadę, przypominającą gród z okresu średniowiecza. Centrum Kultury i Bibliotek Gminy Dębica zadbało o wiele atrakcji dla odwiedzających, między innymi: pokazy łucznicze w wykonaniu Łuczników Rozembark, możliwość zwiedzania ekspozycji średniowiecznej oraz gry i zabawy dla dzieci. Łucznicy chętnie dzielili się swoją wiedzą, ucząc najmłodszych, jak należy posługiwać się łukiem i strzałą.

Piotr Żymuła z Grupy Rozembark przekonuje, że łucznictwo to sport dla wszystkich, oczywiście z zachowaniem zasad bezpieczeństwa.

Celem funkcjonowania Osady jest popularyzacja i upowszechnianie wśród mieszkańców oraz turystów odwiedzających Gminę Dębica słowiańskich tradycji, kultury, obrzędów, zwyczajów i ich wpływu na współczesną historię i tradycje Polski.

Comments are closed.