Pomysły na zagospodarowanie Dębicy

W Miejskiej i Powiatowej Bibliotece w Dębicy można oglądać nowe propozycje zagospodarowania urbanistyczno – architektonicznego naszego miasta . Organizatorem wystawy jest Urząd Miejski w Dębicy we współpracy z Wydziałem Architektury Politechniki Krakowskiej.

 

Już po raz drugi studenci Politechniki Krakowskiej opracowali projekty i wizualizacje zagospodarowania przestrzennego Dębicy. Przypomnijmy, że w roku 2018 młodzi architekci opracowali koncepcje przebudowy i modernizacji dębickiego Rynku. Natomiast w tym roku oprócz pomysłów na zmianę wyglądu Rynku, który przypomina jeszcze czasu PRL-u, przedmiotem twórczej, koncepcyjnej pracy studentów było otoczenie Dworca Kolejowego, tereny pomiędzy ulicą Strażacką, a Wielopolską nad potokiem Gawrzyłowskim oraz obszar przy ulicy Sobieskiego w pobliżu basenu letniego.

Studenci trzeciego roku architektury Politechniki Krakowskiej po analizie obecnego stanu zagospodarowania terenów miejskich zwrócili uwagę na wzmożony ruch samochodów prywatnych oraz bardzo dużą ilość miejsc parkingowych w centrum Dębicy, które niekorzystnie wpływają na wygląd tej części miasta. Dębica zdaniem młodych architektów nie jest też miastem proekologicznycm, dlatego w wielu projektach możemy znaleźć interesujące koncepcje zwiększające ilość terenów zielonych, nie tylko obok ulic, chodników i skwerów, ale również, na przykład na dachach budynków w Dębicy. Podczas wernisażu wyróżnione prace, zostały zaprezentowane i szczegółowo omówione przez przedstawicieli Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej.

Obecny na spotkaniu Mariusz Szewczyk – burmistrz miasta Dębica podkreślał, że współpraca z krakowską uczelnią będzie kontynuowana. W przyszłym roku studenci mają przedstawić pomysły na zmiany zagospodarowana terenów miejskich, które mogą stać się miejscem organizacji oficjalnych uroczystości, a także codziennego odpoczynku i rekreacji mieszkańców miasta. Mamy nadzieję, że projekty studentów nie będą wyłącznie prezentowane na wystawie w Miejskiej Bibliotece Publicznej, tylko przynajmniej niektóre, interesujące koncepcje doczekają się finalnej realizacji. Na razie jednak wizje przyszłości architektonicznej Dębicy można jedynie oglądać na ekspozycji czynnej do 26 lipca.

Comments are closed.