Protest rolników przeciwko ustawie „Piątka dla zwierząt”

Rolnicy z naszego regionu maszynami rolniczymi wyjechali na drogę wojewódzką 985 Dębica – Mielec. Rozpoczęcie protestu zasygnalizowali syrenami alarmowymi, racami i warkotem silników.


Przedmiotem protestu była tak zwana „Piątka dla zwierząt”.To procedowana w parlamencie ustawa, która między innymi wprowadza zakaz hodowli zwierząt na futra. Rolnicy obawiają się, że kolejne zapisy tej ustawy mocno uderzą w ich działalność. W proteście wzięło udział kilkudziesięciu rolników.

Jedną z organizatorek tego protestu była Maria Zbyrowska – posłanka Samoobrony IV i V kadencji. W proteście wzięli udział nie tylko hodowcy drobiu, którzy sprzeciwiają się wprowadzeniu do ustawy zapisu o zakazie uboju rytualnego. Byli też hodowcy zwierząt futerkowych, trzody i bydła. Protestujący na swoich ciągnikach rolniczych umieścili napisy:
„Śmierć polskiego rolnictwa”, była też trumna z nekrologiem. Przez to chcieli pokazać rządzącym, że upadek, rodzinnych gospodarstw będzie korzystny dla kontynuacji ekspansji zagranicznych rynków rolnych. Protestujący byli zdruzgotani tym, że poseł z naszego regionu – Jan Warzecha głosował za tzw. „Ustawą futerkową”. Rolnicy zapowiadają także protest przed Sejmem. Ma się on odbyć 13 października bieżącego roku.

Comments are closed.