Przedsiębiorcy i mieszkańcy naszego regionu mają coraz większe problemy ekonomiczne

W ostatnich miesiącach wszyscy odczuwamy znaczący wzrost cen towarów i usług.
Drożeje praktycznie wszystko: żywność, prąd, gaz, paliwa, mieszkania i usługi.Reporterzy Polskiej Telewizji Regionalnej PTVR rozmawiali z mieszkańcami i handlowcami w Dębicy na temat obecnej sytuacji ekonomicznej.

Sprzedawcy uważają, że ceny owoców i warzyw w hurcie zdecydowanie wzrosły, niektórzy twierdzą, że ich produkty kosztują tyle samo, natomiast inne towary… podrożały.

Wszyscy jednak zgodnie podkreślają, że obecna sytuacja jest bardzo trudna, zarówno dla handlowców, jak też kupujących.

Inflacja zmusza wszystkich do oszczędności, a przyszłość ekonomiczna jest bardzo niepewna.

Jak podkreślają sprzedawcy trwająca przez dwa lata pandemia i ograniczenia z nią związane oraz wojna na Ukrainie są powodem tak drastycznych wzrostów cen i najwyższej od wielu lat inflacji.  

W trudnej sytuacji są kredytobiorcy, którzy muszą płacić znaczenie wyższe raty i bardzo często obawiają się o to, że na przykład nie będą mogli spłacić swojego kupionego na kredyt mieszkania.

W ostatnich miesiącach podrożało praktycznie wszystko.

Na miejskim targowisku w Dębicy reporterzy PTVR sprawdzili o ile podrożały na przykład sportowe buty w stosunku do ubiegłego roku i jak się okazuje ich cena wzrosła o prawie… 30 %.

Obecną, trudną sytuację na rynku zauważa także pan Wojciech, który handlem zajmuje się  od wielu lat.
Jego zdaniem ceny ubrań wzrosły średnio o ponad 20 %.

W bardzo trudnej sytuacji są nie tylko właściciele dużych firm, dla których obostrzenia pandemiczne i sankcje gospodarcze zmniejszyły możliwość uzyskania większego dochodu, ale także mniejsze przedsiębiorstwa i małe firmy oraz stoiska handlowe, które odwiedziliśmy z kamerą na „dębickim Manhattanie”.

Jak twierdzą pracownicy i właściciele z którymi rozmawiali reporterzy PTVR – kilka lat wcześniej w tym miejscu robili zakupy nie tylko dębiczanie, ale także liczni goście  z zagranicy.

To bardzo szczególny bazar w Dębicy, chętnie odwiedzany przez mieszkańców naszego miasta.
Tutaj dębiczanie mogą kupić praktycznie wszystko: owoce, warzywa, kwiaty, ubrania, buty, chemię gospodarczą i wiele innych artykułów spożywczych i przemysłowych.

Oby tylko wystarczyło pieniędzy zarówno handlowcom na prowadzenie swoich małych biznesów, jak też dębiczanom na robienie zakupów.

Zatem pozostaje mieć nadzieję, że jak najszybciej uporamy się z inflacją i w kolejnych miesiącach znacznie poprawi się sytuacja ekonomiczna w naszym kraju i na całym świecie.

Więcej na ten temat w specjalnej sondzie, którą możecie Państwo obejrzeć tylko na antenie Polskiej Telewizji Regionalnej PTVR.

Comments are closed.