Sesja Sejmiku Województwa Podkarpackiego

Sytuacja mieszkańców Podkarpacia w związku z powodzią oraz podtopieniami w województwie była głównym tematem ostatniej sesji sejmiku. Ogrom zniszczeń przedstawiła podczas swojego wystąpienia, wojewoda podkarpacka Ewa Leniart.

 

Majowa sesja sejmiku odbyła się dokładnie w Dniu Samorządu Terytorialnego. 27 maja jest samorządowym świętem jako upamiętnienie pierwszych w pełni demokratycznych wyborów samorządowych. Marszałek Władysław Ortyl otrzymał gratulacje od przewodniczącego sejmiku Jerzego Borcza oraz kwiaty od radnych województwa. Były to gratulacje i podziękowanie za 6 lat pracy na rzecz mieszkańców regionu na stanowisku marszałka województwa podkarpackiego.

Gościem sesji była wojewoda podkarpacka Ewa Leniart. Zaprezentowała ona informację o sytuacji, jaką w ciągu ostatnich dni, począwszy od 21 maja spowodowały w wielu miejscach Podkarpacia ulewne deszcze. W wyniku powodzi najtrudniejsza jest sytuacja mieszkańców w powiatach mieleckim, kolbuszowskim, dębickim oraz ropczycko-sędziszowskim. Szkody związane z gwałtownymi opadami deszczu mogłyby być bardziej dotkliwe, gdyby nie budowa wałów przeciwpowodziowych.

Inwestycja o którą zabiegał Stefan Bieszczad, radny Sejmiku Województwa Podkarpackiego kosztowała 13, 5 miliona zł realizowana była ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2014 – 2020. Pierwsza pomoc materialna dla dwóch rodzin została skierowana, ale zniszczenia po powodzi są wciąż szacowane.

Comments are closed.