Stefan Bieszczad podczas Sesji Sejmiku wystąpił w obronie zwolnionego prof. Krzysztofa Gutkowskiego i głosował „inaczej” niż większość radnych PiS-u

Podczas ostatniej Sesji Sejmiku Województwa Podkarpackiego odbyła się burzliwa dyskusja na temat „uchwały o konieczności wyjaśnienia przyczyn i okoliczności zwolnienia z pracy profesora Krzysztofa Gutkowskiego w ramach tzw. obywatelskiej inicjatywy uchwałodawczej”.



Przypomnijmy, że w 2020 roku profesor Krzysztof Gutkowski został zwolniony przez ówczesnego dyrektora Szpitala Wojewódzkiego Nr 1 im. Fryderyka Chopina w Rzeszowie.
Jako argument zwolnienia podano, że „profesor stracił zaufanie” dyrekcji tej placówki.

Profesor Krzysztof Gutkowski to wybitny specjalista, który przez lata był kierownikiem Kliniki Gastroenterologii
i Hepatologii rzeszowskiego szpitala, pełnił również funkcję zastępcy dyrektora ds. klinicznych i lecznictwa tej placówki.

To człowiek, który skutecznie pomagał i leczył bardzo wielu mieszkańców, także naszego miasta
i powiatu.

W obronie profesora Krzysztofa Gutkowskiego stanęli lekarze szpitala oraz jego pacjenci.

Władysław Ortyl – marszałek województwa podkarpackiego argumentował, że obecnie podjęcie takiej uchwały jest niewykonalne.
Zdaniem marszałka „były w przeszłości zastrzeżenia w stosunku do pracy profesora Krzysztofa Gutkowskiego i dlatego doszło do jego zwolnienia”.

W przeszłości „pojawiły się” też anonimy pisane na szkodę profesora Gutkowskiego, które w żaden sposób, jak do tej pory, nie zostały jednak potwierdzone.

W lipcu 2021 roku prokuratura odmówiła śledztwa w tej sprawie.

Stefan Bieszczad – radny Sejmiku Wojewódzkiego i przewodniczący Komisji Gospodarki i Infrastruktury podczas swojego wystąpienia na Sali Sesyjnej zdecydowanie wystąpił w obronie profesora Krzysztofa Gutkowskiego, twierdząc,
że medyk został zwolniony w sposób „skandaliczny i prostacki” i należy wyjaśnić powód oraz okoliczności tej decyzji.

Podczas Sesji w dyskusji na temat tej uchwały głos zabierali radni z wszystkich klubów, a także wicemarszałkowie.

Głos w dyskusji zabrali także:  Marcin Dec – Podkarpacki Rzecznik Pacjenta, przedstawiciele środowisk broniących profesora, a także senator Kazimierz Jaworski , który był przedstawicielem wnioskodawców tej obywatelskiej inicjatywy.

Pod wnioskiem, aby przywrócić  prof. Krzysztofa Gutkowskiego do pracy podpisało się aż 1400 mieszkańców Podkarpacia.

Stefan Bieszczad – radny Sejmiku i przewodniczący Komisji Gospodarki uważa, że profesor Krzysztof Gutkowski
to znakomity specjalista, a jego zwolnienie było błędną i niezrozumiałą decyzją.

W rozmowie z reporterami Polskiej Telewizji Regionalnej PTVR radny Bieszczad podkreślał, że „nie każdy lekarz jest medykiem z powołania i czasem można mieć uwagi do pracy służby zdrowia”, ale „nie godzi się na takie traktowanie ludzi”, którzy swoją pracą, wiedzą i doświadczeniem zasłużyli na szacunek naszego społeczeństwa, a ewentualne zastrzeżenia, pomówienia oraz anonimy powinny zostać najpierw dokładnie wyjaśnione, przed wręczeniem w sposób „mało elegancki” wypowiedzenia kierownikowi Kliniki Gastroenterologii i Hepatologii rzeszowskiego Szpitala Nr 1.

Po burzliwej, ale merytorycznej dyskusji ostatecznie za podjęciem „uchwały o  konieczności wyjaśnienia przyczyn
i okoliczności zwolnienia profesora Gutkowskiego w ramach obywatelskiej inicjatywy uchwałodawczej” głosowało 12 radnych, natomiast 15 było przeciw.

Stefan Bieszczad – radny z naszego regionu głosował „za tą uchwałą” w przeciwieństwie do większości radnych Prawa
i Sprawiedliwości.

Radny Stefan Bieszczad po raz kolejny chciał transparentnego wyjaśnienia kontrowersyjnej sprawy, tym razem dotyczącej zwolnienia z pracy człowieka, który pomógł wielu mieszkańcom nie tylko naszego miasta i regionu,
ale także pacjentom z całej Polski.

Większość radnych podczas ostatniej Sesji Sejmiku zagłosowała jednak przeciwko tej uchwale…

Do tematu  powrócimy na antenie programu Polskiej Telewizji Regionalnej PTVR.



Comments are closed.