STRAJK NAUCZYCIELI

Żądają wyższych płac, a przede wszystkim poszanowania zawodu nauczyciela. Część pedagogów z dębickich szkół przyłączyła się do ogólnopolskiego strajku i nie prowadzi lekcji w szkołach.

 

Strajk ogłoszony jest w większości szkół miejskich i powiatowych. Informują o tym tabliczki wywieszone na drzwiach szkoły oraz członkowie komitetów protestacyjnych usadowieni zaraz przy wejściu do placówek. Dla nauczycieli, którzy protestują dyrektorzy przygotowali specjalne pomieszczenia. Tak jak tu w Zespole Szkół Ekonomicznych. Choć walczą o słuszne cele, nauczyciele kategorycznie zabronili pokazywać nam swojego wizerunku. Dyrektor Ekonomika Krzysztof Górecki podkreślał, że pomimo strajku, uczniowie mają opiekę, lekcje prowadzone są trochę w innym trybie, ale szkoła pracuje, w drugi dzień strajku odbył się międzyszkolny konkurs wiedzy anglojęzycznej.

Chętni do pokazywania swojego wizerunku byli natomiast nauczyciele Szkoły Podstawowej nr 3 w Dębicy. Jak podkreślali w rozmowie
z reporterami Polskiej Telewizji Regionalnej walczą o swoją przyszłość i poszanowanie zawodu nauczyciela. Paweł Adamek, dyrektor SP nr 3 w Dębicy jako kadra kierownicza placówki, nie może strajkować, ale wspiera swoich nauczycieli w walce o lepszą prace i godność.

Choć w Szkole Podstawowej nr 3 w Dębicy strajkowała prawie cała kadra, na świetlicy zostały zorganizowane specjalne zajęcia dla dzieci. Na 13 placówek oświatowych w powiecie dębickim strajkuje sześć – ogółem 520 nauczycieli. Starosta Powiatu Dębickiego Piotr Chęciek podkreśla, że jak strajk się nie zakończy może być problem z klasyfikacją klas maturalnych. Do sprawy powrócimy na antenie Polskiej Telewizji Regionalnej PTVR.

Comments are closed.