Sylwetki ofiar zbrodni nacjonalistów ukraińskich

W Domu Kultury w Pustkowie- Osiedlu otwarta została wystawa przedstawiająca sylwetki wołyńskiego duchowieństwa bestialsko zamordowanego przez ukraińskich nacjonalistów podczas drugiej wojny światowej.

 

W trakcie wernisażu Marian Matkowski opiekun Ekspozycji Historyczno – Dydaktycznej przy Górze Śmierci w Paszczynie w krótkim wystąpieniu przybliżył zebranym zapomniane karty historii wołyńskiego duchowieństwa, którego głównym przewinieniem podczas „Krwawej Niedzieli „ było to, że są Polakami. Przypomnijmy, że w czasie II wojny światowej, kościół był „pewnego rodzaju schronieniem dla ludzi”, dlatego niedziela 11 lipca 1943 roku nie była przypadkowym dniem.

Krew polała się w kościołach, a przerwane Msze nie zostały dokończone do dzisiaj. Łącznie zamordowano wtedy ponad 200 katolickich księży. Jak twierdzi Marcin Ciszek- dyrektor Centrum Kultury i Bibliotek Gminy Dębica o tych wydarzeniach powinniśmy pamiętać i tą historię powinniśmy przypominać i przekazywać następnym pokoleniom. Na wernisażu oprócz lokalnej społeczności, obecni byli również przedstawiciele władz samorządowych na czele z Markiem Mikrutem – wicewójtem gminy Dębica oraz radni gminni, powiatowi i miejscy, a wśród nich Katarzyna Rostowska-Machnik.

To właśnie dzięki inicjatywie radnej Katarzyny Rostowskiej – Machnik wystawa została przeniesiona z Kościoła Parafialnego
w Latoszynie do Domu Kultury w Pustkowie – Osiedlu. Wystawę po tytułem „Niedokończone Msze Wołyńskie. Martyrologium duchowieństwa wołyńskiego – ofiar zbrodni nacjonalistów ukraińskich w czasie II wojny światowej” można oglądać do końca sierpnia
w Domu Kultury w Pustkowie – Osiedlu. Wstęp jest bezpłatny.

Comments are closed.